Dukovany – jádro za každou cenu?


30.03.2021

90' ČT24

Postupuje vláda ve věci dostavby Jaderné elektrárny Dukovany v zájmu občanů Česka? Otázka, která v současné době velmi hlasitě zní veřejným prostorem. Vláda včera vzala na vědomí, že začne bezpečnostní posuzování čtyř uchazečů o stavbu bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Připraví a vyhodnotí ho zpravodajské služby, následně by firmy měly dostat jak podklady k zakázce, tak dotazník. Samotný tendr má začít prý až po volbách a vyhlásit by ho měla nová vláda. Opozice důrazně nesouhlasí a kritizuje oslovení ruského Rosatomu. Co si myslí o celkovém dnešním dění kolem Dukovan, které je velmi turbulentní, když byl překvapivě odvolán dosavadní zmocněnec pro jadernou bezpečnost a bylo nastíněno, jaký účel má mít předběžné hodnocení uchazečů, o tom v pořadu 90’ mluvil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Dělejme strategická rozhodnutí s těmi, kteří jsou s námi v přátelském vztahu a nepodporujme ty, kteří mohou být našimi případnými protivníky, kteří mají zájem na naší destabilizaci a nemají zájem, abychom byli dlouhodobě nezávislým a prosperujícím státem. Čtyři roky jsem byl členem vlády a měl jsem přístup k neveřejným zprávám českých zpravodajských služeb a tam je evidentní, že tady je zájem jak Ruska, tak Číny, aby Česká republika byla zemí, kde tyto země budou mít nadstandardní vliv a budou směřovat k destabilizaci v naší zemi i v Evropské unii. A to je potřeba brát vážně,“ zdůraznil Marian Jurečka.

Více zde.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL