Sněmovna bude hlasovat o zvyšování výživného podle inflace


25.03.2021

EuroZprávy.cz

Výživné na děti by mohlo růst pravidelně v návaznosti na inflaci, aby samoživitelky a samoživitelé nemuseli o zvýšení alimentů žádat soud. Zavedení valorizace navrhl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka při dnešním druhém čtení vládní novely, která zejména zvyšuje příspěvek na dítě pro klokánky a podobné azylové domy. Sněmovna rozhodne o podobě předlohy patrně na dubnové schůzi.

Poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská a SPD Lucie Šafránková navrhují různý růst odměn u dlouhodobých i u náhradních krátkodobých pěstounů. SPD chce navíc zavést automatický valorizační mechanismus odměn podle růstu reálné průměrné mzdy v národním hospodářství.

Vládní novela ponechává u dlouhodobých pěstounů odměny podle počtu dětí na 12.000, 18.000 či 30.000 korunách měsíčně. Nově by se o 4000 na 16.000 korun mohla zvednout jen částka za péči o lehce postižené dítě. Za každé další přijaté dítě s handicapem by se zvýšila o 6000 korun. Kritici poukazují na to, že pěstounů je stále nedostatek, novela situaci nezlepší.

Odměna pro přechodné pěstouny by se měla podle vládního návrhu zvednout z 20.000 na 22.000 korun hrubého měsíčně. Zároveň by nově dostali příspěvek při převzetí dítěte, jehož výše je odstupňovaná podle věku od 8000 korun do 10.000 korun.

Více zde.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL