Zpráva NKÚ a předražené respirátory: Vláda okrádá daňové poplatníky, zuří Jurečka


24.03.2021

Blesk.cz

Poslanecká sněmovna by měla projednat hodnocení nákupů ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Do vlády se za nákup údajně předražených respirátorů a dalších ochranných pomůcek pustila zostra opozice, Marian Jurečka (KDU-ČSL) mluví o okrádání daňových poplatníků. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) však nákupy hájí.

Podle NKÚ ministerstva zdravotnictví a vnitra dostatečně nespolupracovala při nákupech, což mělo za důsledek chaos a značné rozdíly v cenách i kvalitě koupeného materiálu.

Epidemie covidu-19 v Česku začala loni v březnu. NKÚ prověřil nákupy pomůcek a materiálu ministerstvy zdravotnictví a vnitra od 1. ledna do 31. srpna 2020 za 8,5 miliardy korun. Například ceny respirátorů se při nákupech ministerstev pohybovaly od několika desítek až po stovky korun za kus.

S ostrou kritikou dnes vystoupil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Vláda této země jde proti občanům, proti daňovým poplatníkům. Prokazatelně svým způsobem nákupů ochranných pomůcek za poslední rok okrádá daňové poplatníky v ČR. Říkám takovéto silné slovo proto, že lze pochopit ještě dění třeba v prvních dnech v rámci pandemie, ale nelze pochopit to, že vláda, jednotlivé resorty ty chyby možná i záměrně a cíleně opakují i teď 12 měsíců od začátku pandemie. Vidíme to na nákupu antigenních testů pro školy,“ uvedl na tiskovce koalice SPOLU.

Více zde.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL