Nevolám po pádu vlády


03.03.2021

Týden

Občany nelze jen dusit, je nutné je pozitivně motivovat, je přesvědčen předseda lidovců a poslanec Marian Jurečka. „Jestliže chci po občanech, aby dodržovali karanténu, nemůžu jim zároveň strhávat čtyřicet procent mzdy, což spoustu rodin staví do neřešitelné situace,“ řekl na TV Barrandov.

Pane předsedo, proč jste jako lidovci hlasovali pro zrušení nouzového stavu?

Nepodařilo se najít dohodu s panem premiérem, jak upravit parametry, které má vláda v rámci stavu nouze nastavené. A my jsme chtěli, ať ty parametry projdou nějakou revizí, ať se zruší některé nesmysly, jako například zákaz vycházení po deváté hodině. Bohužel pan premiér a i někteří ostatní partneři z politické scény se nebyli ochotni domluvit. Proč? Na mě ze strany vlády to působilo přezíravě ve stylu „berte, nebo nechte ležet“. Bylo to tak? Už čtyři měsíce připomínáme, že nastavení nouzového stavu bylo nelogické a míjelo se účinkem. Ostatně ministr zdravotnictví pan Blatný sám řekl, že opatření nefungují. Premiér ale neprojevil vůli a snahu se na něčem domluvit, protože je přesvědčen, že to vláda dělá dobře. K žádné konkrétní debatě, jak opatření přenastavit, jsme se nedostali, protože premiér celou záležitost postavil jednoznačně – prodlužte stav nouze! Nebyl ale ochoten se před hlasováním parametricky dohodnout na úpravách restrikcí.

Jak to ale mají lidé vyhodnotit? Jde o politikaření?

Jde o výsledek toho, že Andrej Babiš čtyři měsíce nejen ignoroval naše připomínky a náměty – a vlastně i ty komunistické, protože do té doby mu komunisté až do onoho posledního hlasování vždycky hlasy na podporu nouzového stavu dodali. Šlo o to, že v případě vyhlášení stavu nouze vláda nemusí odůvodňovat nic, bez nouzového stavu to ale musí odůvodnit opravdu velmi dobře. Proto říkám, že je nutné provést revizi protiepidemických opatření. Stanovit, která dávají a nedávají smysl. Důležitá věc: nemůžeme jít jenom cestou restrikcí, potřebujeme občanům dát i pozitivní motivaci. Jestliže je nechávám doma a chci po nich, aby dodržovali karanténu, nemůžu jim zároveň strhávat čtyřicet procent mzdy, což spoustu rodin staví do neřešitelné situace. Stejně tak v případě živnostníků: od října mají zavřenou živnost, nemají korunu příjmu, ale ani korunu podpory od státu. To prostě není možné. V Rakousku či Německo měli také nárůsty, ale dnes už hlásí výrazné poklesy a daleko nižší počty nakažených i obětí v přepočtu na milion obyvatel. Tamní vlády vyhodnocují data a dělají jednak restrikce, ale i motivační kroky.

Více zde.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL