Pokud s námi vláda nebude jednat, není možné se dohodnout


14.02.2021

Tisková zpráva

„Současný chaos, přeplněné nemocnice, statisíce těch co řeší existenční problémy, to je dosavadní výsledek vleklého nouzového stavu a práce premiéra,“ uvedl po jednání s hejtmany předseda lidovců Marian Jurečka a dodal, že celou dobu je připraven jednat, ale musí se jednat o diskuzi, kterou premiér vezme vážně.

Trváme na tom, aby se nefungující pravidla změnila a nepřijímala se až po měsících odmítání, a to ještě prostřednictvím hejtmanů. „Pokud bychom měli premiéra, který je schopný uznat vlastní chyby a nebojí se jednat s experty, byť z opozičních řad, tak bychom dnes byli úplně jinde,“ doplnil Jurečka, který ještě dodal, že pokud nějaká dohoda bude nalezena, tak platí pouze za logického předpokladu, že je také naplňována a události posledních měsíců nás přesvědčily, že často něco slíbí, ale k naplňování dohod z jeho strany už nedochází. Musíme postupovat dle ústavy.

Premiér nebyl schopen se dohodnout s opozicí na prodloužení nouzového stavu včas, tak zvolil úhybný manévr, kdy si vzal jako rukojmí hejtmany, kteří moc jiných možností, než požádat o prodloužení nouzového stavu neměli. Do jaké míry to je nebo není protiústavní postup musí posoudit odborníci. „Za opozici jsme přišli se stejnými návrhy, jako dnes nabízí hejtmani. Podle nás by se premiér měl snažit dosáhnout dohody normálním ústavním způsobem, tedy včasnou domluvou s opozicí. Nezapomínejme, že tuto možnost měl už ve Sněmovně, všichni jsme ho k tomu vyzývali, přesto ji stále vytrvale odmítal a odmítá,“ uzavřel Jurečka.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL