Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


27.12.2020

Vážení přátelé, i v tomto svátečním týdnu jsem pro vás sepsal krátký souhrn důležitých událostí nejen v politice. Přeji příjemné čtení!

Zastupitelstvo Olomouckého kraje jednalo v pondělí o 2 velmi důležitých bodech:

Nejprve jsme úspěšně schválili nový rozpočet. Dávat ho dohromady byla letos ale opravdu fuška. Máme na krku obrovské splátky dluhů předchozích krajských vlád a na účtech nám po nich nezbyla aní zakonná rezerva. Budeme se s tím, ale holt muset poprat a snažit se dát kraj ekonomicky dohromady. V tom je pro nás velmi důležité, že se nakonec v Senátu podařilo prosadit kompenzace pro kraje, protože bez toho bychom měli v rozpočtu ještě další sekeru v řádu stovek milionů, což si u nás absolutně nemůžeme dovolit.

Druhá věc už je daleko veselejší. Povedlo se odmítnout stavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Za mě je to naprosto skvělá zpráva. Jak už jsem mnohokrát psal, ten projekt je ekonomický nesmysl a poškozoval by i životní prostředí a proto jako Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj kanál nechceme. Místo toho podporujeme moderní a rychlou železniční dopravu a krajinu nezasaženou touto stavbou.

Ve Sněmovně se povedlo schválit senátní verzi daňového balíčku. Za KDU-ČSL je extrémně důležité, že tím prošla vyšší sleva na poplatníka a podpora pracujících rodičů díky odstropování daňového bonusu. To znamená, že ho nyní už budou moci uplatnit i rodiče 3 a více dětí a vícečetné rodiny tak ušetří spoustu peněz každý rok!

Stejně tak bylo schváleno i prodloužení nouzového stavu. Jako KDU-ČSL jsme dopředu avizovali, že vláda může získat naši podporu pro kratší prodloužení, ale pouze za předpokladu zavázání se k adekvátním kompenzacím. Například současný kompenzačníh bonus pro živnostníky je fakticky pouze 10 tisíc na měsíc a už vůbec vláda neřeší situaci lidí, kteří procházejí oddlužením. Bohužel na tom vláda nebyla ochotná nic změnit a proto jsme další prodloužení prostě nemohli podpořit.

Určitě jste si také všimli, že během posledních dnů přidávám na sociální sítě skladby s vánočním poselstvím. Doufám, že se vám naše podání mnoha krásných skladeb líbí. Všechny jsme natočili pro online adventní koncert, který si v celé jeho délce můžete přehrát na mém Facebooku http://bit.ly/3hlHOOu nebo YouTube https://bit.ly/2WR6DbI


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL