Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


10.01.2021

Vážení přátelé, mám tu pro vás opět souhrn týdne. Přeji příjemné čtení!

Dnes jsme jako KDU-ČSL vyzvali premiéra České republiky, aby okamžitě požádal okolní státy o pomoc. Situace je v řadě krajů už kritická a vláda by ji měla urgentně řešit! Vyzýváme premiéra Babiše a ministra zdravotnictví Blatného, aby se okamžitě a se vší vážností začali zabývat kritickou situací ve zdravotnictví a v sociálních službách. V souvislosti s prudkým nárůstem nemocných je situace v řadě nemocnic dále neudržitelná. Na mnoha místech chybí zdravotnický i pomocný personál a zdravotníci jsou už zcela vyčerpaní. Navíc v řadě krajů začínají chybět lůžka nebo se velmi brzo dostanou na hranu kapacity.

Milí přátelé, stále pokračuje letošní online Tříkrálová sbírka a my i přes covidová omezení můžeme pomoci dobré věci, a to na webu www.trikralovasbirka.cz! Prosím proto o vaši štědrost a předem děkuji za všechny dary, které pomohou třeba v paliativní péči, nebo rodinám v těžkých životních situacích.

Začalo očkování v domovech seniorů v Olomouckém kraji! Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc zahájil očkování nejohroženějších obyvatel kraje, tedy klientů domovů pro seniory a dalších služeb, již tento pátek. To je mnohem dříve, než jak to vypadalo ještě začátkem týdne. Nyní se jedná o zhruba stovku seniorů denně, od příštího týdne to bude více. Důvodem pilotního testování je snaha zjistit, za jak dlouho je možné naočkovat určitý počet lidí a jaké případné provozní problémy se mohou vyskytnout. Na základě těchto zkušenosti bude projekt očkováni v sociálních službách precizován. Podle předběžných informací by do Olomouckého kraje mělo v průběhu měsíce dorazit celkem 14 tisíc dávek vakcíny proti Covid-19. V únoru pak zhruba trojnásobek lednové dodávky.

Na kompenzační bonus musí mít nárok i lidé v insolvenčním řízení‼ Není možné chtít po lidech hrazení závazků plynoucích ze schváleného oddlužení, když jim během nouzového stavu zároveň zakazujeme živit se jako OSVČ a navíc jim stát ani nepřizná nárok na kompenzační bonus. Na ten ostatně nemají nárok ani dohodáři. V jarní vlně epidemie přitom podmínka neexistence úpadku pro získání kompenzací nebyla, ale na podzim začala díky vládnímu nařízení platit. Jak a z čeho mají lidé v insolvenci žít nebo platit své insolvenční závazky, když logicky nemají žádné příjmy ani úspory, už však stát neřeší. Situace je naprosto neúnosná, a proto podávám návrh, kterým těmto lidem nárok na kompenzaci přiznáme a to i zpětně. Navíc chci i prodloužení lhůty pro podání žádosti o bonus ze 2 na 12 měsíců.

Stejně jako mnoho z vás jsem sledoval záběry demonstrace před Kapitolem v USA. Je to praktická ukázka toho, kam může zemi zavést jen jediný vysoce postavený politik, který neuznává nejen demokratické principy voleb, ale ani základní hodnoty jako respekt, slušnost, pravda a láska. Místo nich dlouhodobě apeluje na lidskou aroganci a nenávist, které lidi zaslepují a velmi ztěžují kontrolu moci jeho samotného, což je ostatně jedním z cílů. Prezident Trump tak nese velký podíl odpovědnosti za to, co se v USA děje. Celý můj komentář si můžete přečíst zde - http://bit.ly/39i0Bqn


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL