Na kompenzační bonus musí mít nárok i lidé v insolvenčním řízení


07.01.2021

Tisková zpráva

„Není možné chtít po lidech hrazení závazků plynoucích ze schváleného oddlužení, když jim během nouzového stavu zároveň zakazujeme živit se jako osoby samostatně výdělečně činné a navíc jim stát ani nepřizná nárok na kompenzační bonus,“ upozorňuje předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

V jarní vlně epidemie podmínka neexistence úpadku pro získání kompenzací nebyla, ale v podzimním období však začala díky vládnímu návrhu platit. „Jak a z čeho mají lidé v insolvenci žít nebo platit své insolvenční závazky, když logicky nemají žádné příjmy ani úspory, už však stát neřeší,“ konstatuje Marian Jurečka a dodává, že není možné, aby k obdobným situacím docházelo. Nevyplácení kompenzačních bonusů se navíc týká nejen osob samostatně výdělečně činných ale také takzvaných dohodářů.

Podle Jurečky je zapotřebí těmto lidem přiznat nárok na získání kompenzačního bonusu, a to se zpětnou účinností. Lidovci proto podávají v tomto znění svůj pozměňovací návrh, kde navrhují, aby se v souvislosti s tím prodloužila i lhůta pro podání žádosti o bonus ze 2 na 12 měsíců.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL