Mělo se více šetřit v jednotlivých resortech


06.01.2021

ČT - Události, komentáře

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka si v souvislosti se zveřejněnými výsledky rozpočtu za rok 2020 myslí, že vláda měla více šetřit v jednotlivých resortech. Řekl to v Událostech, komentářích. Zároveň by však byl pro větší pomoc pro drobné podnikatele a mladé rodiny. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale kroky vlády hájí a odmítla názory, že schválení schodku ve výši 500 miliard bylo pouze jakýmsi strategickým krokem, z čehož vládu obviňuje opozice. Schodek rozpočtu za rok 2020 nakonec dosáhl 367,4 miliardy korun.

Jurečka připomněl, že když se projednávala třetí aktualizace rozpočtu a zvyšoval se deficit na 500 miliard, tak lidovci zvýšení odmítli podpořit. „Říkali jsme: nedělejme takový schodek, dejme tam třeba 400 nebo 450 (miliard),“ řekl s tím, že už tehdy mohla být predikce přesnější. „Mohl být větší tlak na úspory v resortech, myslím ty provozní úspory,“ dodal.

Schillerová ale odmítla, že by šlo o strategii ve smyslu, že konečný nižší deficit, než ten předpokládaný, by vládě přinesl body navíc. „Neměli jsme (v červenci) aktualizovanou makroekonomickou predikci, nebyla žádná čísla, nevěděli jsme, jestli budou pokračovat restrikce, kdy dojde k uvolnění, před námi byly parlamentní prázdniny,“ řekla s tím, že proto navrhla 500 miliard. „Byla jsem nakonec ráda, protože když udeřila druhá vlna, byli jsme připraveni,“ uvedla.

Jurečka nicméně uvedl, že nechce být kritikem všeho. Podle něj je současná situace bezprecedentní, dokáže si ale údajně představit lepší hospodaření státu. „Navýšily se i běžné výdaje resortů, i ty neinvestiční výdaje. To je něco, nad čím bychom se měli zamyslet,“ doplnil. Podle Jurečky měla vláda více pomoci drobným živnostníkům a mladým rodinám.

Celý pořad zde - http://bit.ly/3i80odv


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL