Pivo byla chyba. Hodně nesmyslných nařízení vlády ale zasluhuje revizi.


18.11.2020

cnn.iprima.cz

Dát si pivo na veřejnosti byla chyba, přiznává šéf lidovců Marian Jurečka. Jeho odchod z funkce ale podle něj nikdo z KDU-ČSL nežádá. Jurečka zároveň uvedl, že spousta vládních nařízení by zasloužila revizi se zdravým pohledem na věc. Kritizuje například nová opatření v obchodech.

Zvažujete odchod z politiky kvůli tomu, že jste si vypil pivo na veřejnosti?

Řekl jsem, že to projednáme na poslaneckém klubu a na celostátním výboru. Nevykrucuji se z toho a jsem připraven nést všechny důsledky. 

Považujete to za tak velký prohřešek, že byste musel končit, nebo říkáte jen velká slova?

Nechci situaci zlehčovat. Byla to moje chyba, přiznal jsem to. Neuvědomil jsem si, že je zákaz pití na veřejnosti, mám to vědět. Porušil jsem nařízení vlády, tečka. Celou dobu, co jsem v politice, jsem připraven na variantu, že člověk bude muset ze dne na den odejít. Na funkcích nelpím.

Vaši kolegové vám vyjádřili podporu?

Od rána mám spoustu reakcí. Od kolegů ze strany jsem nezaznamenal nikoho, kdo by mi řekl, že mám odejít. Naopak. Na Facebooku mi lidé píšou jak kritické, tak podporující reakce.

Když se ve vládních nařízeních nevyznají ani sami zákonodárci, jak se v nich mají vyznat lidé?

Jako zákonodárce poctivě říkám, že do detailu neznám všechny zákony, které jsou ve sbírce zákonů. Znám zákony, které jsou v gesci mého oboru. Zákonodárci nejsou schopni znát všechny zákony a nařízení vlády. Poctivě říkám, že jsem si zákazu měl být vědom.

Potřebujeme zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, nebo by ho měla vláda změnit?

Nechci to teď komentovat. Mohlo by to být vnímáno tak, že si Jurečka vytváří alibi. Nebylo by to košer. Daleko víc mi vadí, co vidíme od rána před obchody. Vláda stanoví podmínky pro prodej v supermarketech, nastaví 15 metrů čtverečních pro jednu osobu a stejné podmínky neplatí pro spoustu menších obchodů, které musejí být zavřené. Pak vidíme ty absurdní fronty. Píšou mi maminky, které vyhodily ze supermarketu, protože nemají vozík. Mají kočárek v jedné ruce, ve druhé ruce dítě, ale už nezvládnou vzít vozík. Tohle mě štve daleko víc než otázka toho piva. Myslím si, že by hodně nařízení zasluhovalo revizi se zdravým pohledem na věc.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL