Chceme zrychlit a zjednodušit proces stavebního řízení!


05.11.2020

tisková zpráva

Zrychlení a zjednodušení! To je náš hlavní cíl. Nechceme stavět barikádu a bránit přijetí nového stavebního zákona. Na druhou stranu, musíme zachovat funkční stát a funkční veřejnou moc. Pokud by prošla navrhovaná verze, reálně hrozí zavalení a znehybnění správního soudnictví, řekl na společné tiskové konferenci demokratických opozičních stran poslanec KDU-ČSL Marek Výborný s tím, že opozice předloží komplexní pozměňovací návrh.

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek dopoledne mimořádně projedná první čtení novely stavebního zákona. Tohoto zásadního jednání se nezúčastní však ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jejíž rezort návrh vypracoval, z důvodu pozitivního testu na covid-19. KDU-ČSL, Česká pirátská strana, ODS, TOP 09 a STAN dlouhodobě upozorňují na výrazné nedostatky v současném vládním návrhu.

„Bude skutečně ochráněn veřejný zájem v oblasti přírody a krajiny, u památek atd.? Nedojde k rozvratu krajské správy? Kde je větší digitalizace, která by reálně pomohla zrychlení řízení? Jaký dopad to bude mít na veřejnou správu jako celek?“ ptal se na tiskové konferenci Výborný.

Lidovci upozorňují na to, že ministerstvo pro místní rozvoj nevěnovalo pozornost velkému množství zásadních připomínek. Nelíbí se jim také, že by se odebrala část kompetencí obecním a krajským stavebním úřadům, místo toho by se zřídil nový Nejvyšší stavební úřad s hybridní strukturou.

„Za KDU-ČSL máme velké obavy z toho, do jaké míry budou chráněna vlastnická občanská práva, do jaké míry budou chráněny cenné přírodní zdroje životního prostředí nebo přírodní památková péče. To v tom materiálu naprosto chybí. Přes rok jsem se účastnil skupiny, kterou paní ministryně Dostálová organizovala na ministerstvu pro místní rozvoj, přišel jsem s konkrétními připomínkami, ale nic z toho se do materiálu nezapracovalo,“ okomentoval už dřívd předseda lidovců Marian Jurečka.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL