V Olomouckém kraji získal nejvíce preferenčních hlasů Marian Jurečka


05.10.2020

olomoucka.drbna.cz

Nejvíce preferenčních hlasů v krajských volbách v Olomouckém kraji získal lídr Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který jich obdržel 8129. Druhé místo připadlo s 6759 přednostními hlasy hejtmanovi Ladislavu Oklešťkovi (ANO) a třetí místostarostovi Velké Bystřice na Olomoucku Ivo Slavotínkovi (KDU-ČSL) z kandidátky Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj. Dostal 2453 preferenčních hlasů.

Více než 2000 preferenčních hlasů v krajských volbách získal ještě starosta Zábřehu na Šumpersku František John (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj), který jich má 2277, a Radim Sršeň z kandidátky Piráti a STAN (2060). Lídr ODS Dalibor Horák dostal 1408 přednostních hlasů, což je nejvíc na krajské kandidátce občanských demokratů. Lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek obdržel 1507 přednostních hlasů a jednička na kandidátce SPD Radim Fiala 1435.

V Olomouckém kraji získalo nejvíce mandátů ANO

Krajské volby v Olomouckém kraji vyhrálo ANO, získalo 18 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Druzí skončili Piráti a STAN se 13 mandáty. Třetí Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj bude mít 12 zastupitelů. Čtvrtá ODS má sedm mandátů. Na pátém místě je SPD s pěti zastupiteli. Voleb se v kraji zúčastnilo 37,29 procenta voličů. Do krajského zastupitelstva se tentokrát nedostala ČSSD a KSČM.

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo hnutí ANO, získalo 16 mandátů v 55 členném zastupitelstvu. Jeho členy se tehdy stala ČSSD s devíti mandáty, KSČM se sedmi mandáty, sedm zastupitelů měla Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty, Starostové pro Olomoucký kraj šest mandátů, pět zastupitelů měla ODS, Koalice Svoboda a přímá demokracie-TO (SPD) a SPO rovněž pět mandátů. Voleb se tehdy zúčastnilo 33,20 procenta voličů


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL