Rozhazovat peníze z vrtulníku můžou tajtrlíci, na to nepotřebujeme zodpovědnou vládu


28.08.2020

Česká televize

Vláda přišla tento týden s návrhem přidat plošně důchodcům šest tisíc korun. Lidovci navrhují přidat peníze skupinám osob, které jsou ve výrazné finanční tísni. "Voliči nás volí proto, abychom dělali zodpovědnou práci a pomáhali lidem, kteří to opravdu potřebují," řekl v pořadu předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Podle Jurečky finanční pomoc nejvíce potřebují vdovy a vdovci, dále senioři, kteří se starali o někoho postiženého velkou část svého života, a maminky, jež vychovávaly děti. "Podáme pozměňující návrhy, které budou pamatovat na tyto skupiny," vzkázal Jurečka.

Zrušení superhrubé mzdy?

Předseda KDU-ČSL by spíše přivítal, kdyby vláda udělala jednoduchá opatření - zvýšila slevy na poplatníka na manželku/manžela a děti. "To by dávalo daleko jednodušší logiku bez složitých zásahů do účetních systémů. Druhým krokem, po kterém firmy volají, je snížení zdanění odvodů, tedy snížení zdanění práce. To by posunulo naši ekonomiku i z hlediska konkurenceschopnosti vůči ostatním státům," uvedl šéf lidovců.

Progresivní zdanění podporovali lidovci už v minulosti. Jurečka si myslí, že by tu měl být princip určité solidarity, kdy ti vícepříjmový a úspěšnější odvádějí do státního rozpočtu více. "Já nemám problém s tím, abych solidární daň odváděl výrazně vyšší než doposud. Beru to jako zodpovědnost vůči těm, kteří třeba v životě neměli takové možnosti," dodal na závěr.

Na celý pořad se můžete podívat zde - https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/220411000370827


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL