Vláda dnes bude projednávat novelu stavebního zákona, lidovci ji považují za nedostatečně připravenou


24.08.2020

tisková zpráva

Vláda dnes bude projednávat novelu stavebního zákona. Na ranní tiskové konferenci opozičních demokratických stran se všichni lídři vyjádřili proti novele stavebního zákona, se kterou přichází ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Opozice upozorňuje, že není novela pořádně připravená. „Nesouhlasíme s předloženou novelou, je tu spousta nevyřízených připomínek, návrh postrádá smysl i logiku,“ zní shodně od opozičních lídrů.

Novela stavebního zákona počítá s odebráním částí kompetencí obecním a krajským stavebním úřadům. Naopak plánuje se zřízením nového centrálního stavebního úřadu.

„Naším cílem je udělat proces jednodušší, tady se stal opak. Výsledkem tohoto zákona bude úřad s hybridní strukturou, který bude financován z kapes daňových poplatníků. Nic se tímto úřadem nezjednodušší,“ shoduje se opozice.

„Na novelu stavebního zákona jsme čekali šest let.Takto nevypadá pomoc občanům,“ podotýká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Skutečně si nedokážu představit takový zákon za dob, kdy jsme byli ve vládě premiéra Sobotky. S tolika nevyřízenými připomínkami by nebylo přípustné zákon projednávat,“ říká šéf lidovců a pokračuje: „máme oprávněné obavy, jak a nakolik budou ochráněna vlastnická práva, totéž platí pro naše přírodní bohatství.“

Novela vůbec neupravuje aktuální problém, tedy průmyslové zony na územních plánech obcí, které tam zůstávají nadále i přestože už nejsou potřeba. „S tak nízkou mírou nezaměstnanosti, jakou máme v České republice, nepotřebujeme stavět nové průmyslové zóny. Obce by tyto plochy mohly využít smysluplněji. Tímto se ale zákon vůbec nezabývá,“ shrnuje na závěr Jurečka.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL