Nejprve nebyl schopen odvolat z funkce generálního ředitele Lesů ČR pana Sýkoru, na jehož pochybné řízení opakovaně upozorňovaly zprávy NKÚ. Nic se nedělo, až nakonec s ohledem na zvýšenou aktivitu policie, médií a některých politiků, odstoupil generální ředitel na konci listopadu minulého roku sám. Dnes policie hospodaření v Lesích ČR intenzivně prošetřuje.

Bohužel ministr Bendl při výběru nového generálního ředitele opět selhal. Výběrové řízení sice vypsal, ale již nedokázal dokončit. To by totiž nesměl podléhat různým politickým a především lobbistickým tlakům. Ostatně to dokazovalo několikrát ohlašované zveřejnění vítěze výběrového řízení, které bylo ale vždy odloženo. Nakonec zvítězila obava o svou vlastní židli a nechuť udělat rozhodnutí. Pan ministr Bendl tak není schopen ukončit agonii ve státním podniku, za který nese odpovědnost. Vypsané výběrové řízení na ředitele LČR navíc provázely spekulace a dohady způsobené zejména neochotou ministerstva zemědělství informovat o složení výběrové komise nebo o kritériích výběru.

Tak se nakonec dílo trapnosti dokonalo tím, že ministr zemědělství řekl, že nebylo možné vybrat dostatečně schopného budoucího ředitele a proto se výběr budoucího ředitele Lesů ČR svěří personální agentuře. Jakoby tím chtěl přenést politickou debatu na neutrální půdu, kde se všechny lobbistické skupiny nějak domluví i bez ministra. Tomu se říká politický alibismus. Neutěšená situace ve státních lesích tak panuje dál. A změna v nedohlednu.

Marian Jurečka

1. místopředseda KDU-ČSL

https://www.facebook.com/#!/marian.jurecka