Mnoha živnostníkům se tak zvednou daně třeba o čtyřicet či padesát tisíc za rok. Je to tak okatě diskriminační opatření, že to u nás nemá obdoby. Znevýhodněni jsou jen sezdaní a živnostníci s malými dětmi. Je to ostudné opatření naší vlády, o kterém ještě mnoho lidí vůbec neví!

Vláda se rozhodla pro systémově naprosto destruktivní opatření. Na místo toho, aby přehodnotila výši daňových paušálů, které jsou nastaveny někdy extrémně vysoko a neodpovídají realitě, tak raději zruší slevu na dani na manželku a děti. Naše společnost je v situaci, kdy není dostatek plátců do důchodového a daňového systému, protože chybějí děti. Pokud jste jako bezdětní živnostníci užívali daňového paušálu a platili např. daně 10 000 korun, vaše daň v roce 2013 již bude činit 34 840 korun. Se stoupajícím počtem dětí pak platíte víc a víc.
Tento zmíněný demografický deficit (málo dětí) je pak doháněn obskurními důchodovými a jinými reformami, aniž by se řešila prvotní příčina: Neochota pracovitých lidí mít více jak jedno dítě. Zhoršovat tuto situaci tím, že postihnu živnostníky s dětmi, je holý nerozum.

Marian Jurečka

1. místopředseda KDU-ČSL

Modelový příklad živnostníka se dvěma dětmi:

Jakou platíte daň v rámci paušálu za rok 2012? 10 000 Kč
partner, partnerka 1 osoba
počet dětí 2
Jakou budete platit za rok 2013 až 61 648 Kč
Rozdíl

51 648 Kč