Lidé v karanténě nesmí přijít o možnost volit na podzim. Nápad vlády je totalitní!


20.07.2020

tisková zpráva

Lidovci kritizují nápad vlády, který by zamezil lidem v karanténě kvůli koronaviru volit v podzimních krajských a senátních volbách. Lidé by tak přišli o své ústavní nezpochybnitelné právo volit. „Takhle začíná totalita,“ nevěřícně komentoval extremistický návrh vlády europoslanec a místopředseda Tomáš Zdechovský.

Lidovci pokládají nápad vlády za nebezpečný a totalitní. Naprosto nesouhlasí s prohlášením náměstka ministra vnitra Petra Mlsny, který uvedl, že pokud krajská hygienická stanice nařídí karanténu, tak je to podle volebního zákona překážka výkonu volebního práva. Podle Mlsny v takovém případě člověk nevolí a ani za ním nejede přenosná urna. „Vláda musí zařídit, aby lidé s volební právem mohli splnit svou občanskou povinnost, jinak nepůjde o férové a svobodné volby,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Nepochopitelné je i vyjádření vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka, který dnes prohlásil, že vláda do podzimních voleb nestihne prosadit změny, které by umožnily hlasovat lidem v karanténě a současně zamezily rizikům přenosu covidu-19. „Je to alibistické prohlášení. Už několik měsíců se mluví o tom, že může na podzim přijít druhá vlna. Vláda tak měla dostatek času na to, aby připravila změny, které by zaručily lidem možnost volit v podzimí volbách do zastupitelstev a do Senátu,“ doplnil předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL