Kdyby zde komunistická totalita nebyla, pak by nikdy nedošlo k zoufale burcujícímu činu Jana Palacha. Kdyby události jara 1968 všichni komunisté podporovali, pak by nebylo pro armády Varšavské smlouvy tak jednoduché přispěchat na „bratrskou“ obranu socialismu, který byl v roce 1968 v ohrožení započatými reformami. Proč se komunistická strana jako jeden šik nepostavila za nastupující proces demokratizace tehdejší společnosti? Naopak, KSČ tehdy otočila kormidlo reforem zpět a nastolila zpět politické, ekonomické a společenské prostředí jako před rokem 1968. Na tento zvrat se svým činem snažil Jan Palach upozornit.  Chtěl, aby okupanti odešli, chtěl upozornit na silnou pasivitu ve společnosti, která sklonila hlavy a opět přijala přituhující diktát komunistických pohlavárů, kterým nešlo o naši vlast, ale o moc, vlastní prospěch a udržet se u koryta stůj co stůj.

Na místo podobných prohlášení komunisty Grebeníčka bych očekával vlastní sebereflexi strany, která na tomto národě 41 let parazitovala a rozkládala tuto společnost. Zabíjela odpůrce, nevinné lidi, bránila těm, kteří chtěli svobodně opustit váš komunistický ráj socialismu a světlých zítřků. Zničila rolnický stav, rozvrátila výkonný průmysl a živnostenský stav, zničila veřejný společenský život na obcích a mohl bych dlouze pokračovat. Do značné míry i způsob fungování současné společnosti při budování demokracie a svobody je poznamenán komunistickou ideologií, následky si bohužel poneseme poměrně dlouho. Vždyť ono heslo „kdo nekrade, okrádá rodinu“, je bohužel stále živé a provází nás od dob privatizace až do správy finančních prostředků z EU.

Pane Grebeníčku a všichni komunisté, kteří jste byli ve straně před rokem 1989, zamyslete se nad sebou, co jste za 41 let této společnosti přinesli? Omluvte se všem rodinám a těm, jimž jste vstoupili negativně do života. Je jich mnoho, z nichž bylo 248 popraveno, 4500 odsouzených zemřelo ve věznicích, velmi často na následky mučení, 327 zemřelo při překročení státní hranice a 250 000 lidí bylo nespravedlivě odsouzeno. Někteří dodnes žijí, či jejich rodinní příslušníci, stále čekají na vaši omluvu, všichni by si zasloužili minimálně osobní dopis s omluvou za příkoří, která jste jim spáchali.

Pane Grebeníčku, nemluvte lži, ale omluvte se za pravdu, kterou jste spáchali!

Marian Jurečka

1. místopředseda KDU-ČSL

https://www.facebook.com/#!/marian.jurecka