Na nejlepší půdě se nesmí stavět centra, navrhuje Jurečka


18.06.2020

Novinky.cz

Poslanci ve čtvrtek odhlasovali program mimořádné schůze. Projednat na ní mají osm novel, které se týkají sucha. Opozice k nim připravila řadu pozměňovacích návrhů. KDU-ČSL například navrhuje, aby se na nejlepší půdě nesměla stavět nákupní centra. Poslanec za ODS zase chce, aby majitelé vodních elektráren museli umožnit vodákům plynulý průjezd skrz tyto stavby.

 Sněmovna jedná o suchu. Na nejlepší půdě se nesmí stavět centra, navrhuje Jurečka

„V České republice zažíváme největší sucho za posledních 500 let. Možná by někomu mohlo přijít, že je problém díky dešťům vyřešen a můžeme jet dál. To ale problém nevyřeší,“ sdělil na úvod šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Schůzi, kterou svolali Starostové a nezávislí, podpořily všechny poslanecké kluby. Projednat by na ní měly i tři ústavní novely z pera KDU-ČSL, STAN a KSČM, jež v Ústavě zakotvují ochranu vody i půdy.

Žádná nákupní centra na nejlepší půdě

Opozice předložila řadu pozměňovacích návrhů. Lidovci například chtějí, aby nebylo možné na nejlepší půdě stavět logistická a nákupní centra, ale pouze stavby ve veřejném zájmu, jako jsou například vysokorychlostní tratě. Přilepit to chtějí k vládní novele o vodách.

„Jasně říkáme, že na nejlepší zemědělské půdě nebude možné stavět logistická centra, nákupní centra, průmyslové zóny. Bude možné využít půdu pouze pro stavby ve veřejném zájmu, které není možné vést jinudy, například vysokorychlostní trať,” uvedl šéf lidovců Marian Jurečka.

Poslanec ODS Jakub Janda zase navrhuje, aby museli majitelé vodních staveb umožnit na turistických řekách vodákům plynulý průjezd. „Když už tam bariéru postavili, tak by měli myslet na ty, kterým brání v cestě,” sdělil Janda. Opozice také zkritizovala vládu za to, že se problematikou sucha dostatečně nezabývá. To ale ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odmítl. Podle něho většinu projektů nelze vidět, jelikož jsou pod zemí.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL