Sněmovna projedná Filipovy výroky o legionářích. Mluvil jako starý bolševik, řekl Jurečka


26.05.2020

lidovky.cz

Sněmovna souhlasila s návrhem hnutí Starostů, aby se zabývala výroky svého místopředsedy, šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích. Odmítla je ale projednávat v úterý a jiný termín zatím nestanovila. Poslanci by se tak záležitostí mohli zabývat nejdříve ve středu.

Starostové navrhují, aby se dolní komora od Filipových výroků distancovala. V žádném případě nereprezentují stanovisko Poslanecké sněmovny, uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za „zločinné“. Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

„Pan místopředseda pošimral pod bradou ruského medvěda, ale rozhodně nepřispěl k zájmům České republiky v Ruské federaci,“ uvedl Rakušan. Filip podle něj navíc „servilními výroky“ vyzýval k tomu, aby byl Tomáš Petříček (ČSSD) odvolán z funkce českého ministra zahraničí. Starosty podpořil také předseda lidovců Marian Jurečka. „Z mého pohledu Vojtěch Filip mluvil jako starý bolševik. Je to poplivání památky více než 60 000 legionářů,“ řekl.

Filip již dříve ČTK sdělil, že vždy postupoval v souladu s českými národními zájmy a zahraniční politikou. „Nevím o tom, že by pro mne neplatila svoboda slova,“ obhajoval také své vyjádření pro ruský deník.

Sněmovna by se podle návrhu Starostů měla od Filipových výroků distancovat a vyzvat ho, aby jako ústavní činitel reprezentoval Českou republiku a její oficiální směr zahraniční politiky. Sněmovna by usnesením měla podle STAN také deklarovat, že si váží boje československých legionářů během první světové války, kteří se svou odvahou a odhodláním zásadně přičinili o vznik samostatného, svobodného a demokratického Československa.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli zřízení památníku v pražských Řeporyjích věnovanému protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Tři pražští politici nedávno dostali policejní ochranu.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL