Ať obchody prodávají 85 procent českých potravin, navrhují poslanci.


21.05.2020

V roce 2027 by měl být podíl českých potravin v obchodech až 85 procent

Přijdete do obchodu a budete vybírat převážně z českých potravin. To je realita, kterou si do budoucna přeje skupina poslanců a podporuje ji i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Obchodníci však bijí na poplach. Poslanecký návrh je podle nich absolutně nesmyslný a nedostatečně konzultovaný. Podle ekonomky Heleny Horské předloha nahrává velkým tuzemským hráčům.

Pozměňovací návrh, na který už kývl sněmovní zemědělský výbor, předložila skupina poslanců v čele s Margitou Balaštíkovou (ANO) a Zdeňkem Podalem (SPD). Poslanci navrhují, aby obchody prodávaly určitý podíl potravin českého původu. Příští rok by měl být podíl potravin českého původu ve výši 55 procent. Číslo by se mělo každý rok o pět procentních bodů zvyšovat až do roku 2027, kdy by měl podíl českých potravin na pultech dosáhnout 85 procent.

Změnu podporuje i ministerstvo zemědělství. „Vždy jsem prosazoval co nejvyšší zastoupení českých potravin v našich obchodech. Mělo by to pozitivní vliv i na uhlíkovou stopu, protože potraviny by nemusely putovat tisíce kilometrů kamiony,“ sdělil CNN Prima NEWS Toman. Podle něj je však potřeba stanovit bližší parametry, například způsob kontroly.

Bude to dobré pro půdu, tvrdí Jurečka

Pod pozměňovací návrh se podepsala řada poslanců napříč politickým spektrem, mezi nimi i exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Pomůže to českým zemědělcům i české krajině. Pořád se říká, že tady máme moc řepky, tak proč by tu nemohlo být víc ovoce a zeleniny? Když budeme mít české brambory, česká jablka, českou zeleninu, tak to bude lepší pro spotřebitele i pro půdu, nasákne se do ní víc vody,“ vysvětlil Jurečka.

Podotkl, že už dnes některé řetězce tvrdí, že 8 z 10 potravin, které nabízejí, jsou české. „Tak proč by to nemělo jít i u těch ostatních?“ položil řečnickou otázku předseda lidovců.

„V souvislosti s koronavirovou krizí je ještě jasnější, že je potřeba podporovat české produkty,“ řekl CNN Prima NEWS další z podepsaných poslanců Jan Birke (ČSSD).

Proti návrhu však brojí obchodníci. „Je to totální nesmysl, tolik českých potravin tady ani není. Nemáme české kiwi ani české banány, nevyrábí se tu ani kojenecké mléko. Je to absolutní nesmysl a vychytralý nástroj, jak získat dotace,“ sdělil CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

„Dlouhodobě preferujeme české producenty a usilujeme o dlouhodobé partnerství a spolupráci. Zásadně odmítáme jednostranný lobbistický nátlak, který prospívá jen úzké skupině zemědělských podnikatelů, a naopak výrazně poškodí české zákazníky,“ napsal Prouza v dopise, který poslal šéfům poslaneckých klubů.

Hraje to ve prospěch velkých producentů, varuje ekonomka

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská varovala před tím, že povinnost prodávat určitý podíl potravin domácího původu povede jen ke zdražení potravin pro domácí spotřebitele. „Navíc to hraje ve prospěch dominantních domácích producentů potravin, spotřebitelům to nic dobrého nepřinese," míní Horská.

Mezi největší české konglomeráty v potravinářství patří holding Agrofert, který spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Podobnou předlohu před dvěma lety navrhoval tehdejší ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO), ale neúspěšně. Tentokrát poslanci návrh přilepili k novele zákona, která řeší dvojí kvalitu potravin a příští týden by ji měla ve třetím čtení řešit Sněmovna. Je ale možné, že se celá předloha vrátí zpátky do druhého čtení, aby poslanci doladili detaily ohledně dvojí kvality. Novelu o potravinách předložila vloni vláda Andreje Babiše, která její pomocí chtěla bojovat proti dvojí kvalitě zboží.

Autor: Barbora Zpěváčková, CNN


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL