Další půlmiliarda na sucho


11.05.2020

Hospodářské noviny

NA NOVÉ PROJEKTY K ZADRŽENÍ VODY V KRAJINĚ CHCE MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ DOSTAT ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU VÍC PENĚZ.

Extrémní sucho, které předloni tvrdě postihlo českou krajinu, čekají zemědělci i letos. Už teď trpí nedostatkem vody v půdě zhruba 80 procent území Česka. A to ještě nezačalo léto. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) se proto chystá podpořit výraznější zásahy, které by v krajině měly vodu udržet. Dosud bylo cílem pozemkových úprav budování remízků, mezí, polních cest a mokřadů či vysazování stromových alejí. Vodu měly zadržet krátkodobě s tím, že dál už si krajina poradí sama. Nově budou cílem takové úpravy,které vodu dokážou zadržet na delší dobu.

Znovu se mluví o poldrech, tedy nádržích, kde při běžných podmínkách voda buďto nezůstává vůbec, nebo se plní jen částečně. „Dříve byl poldr modelovaný bez toho, aby měl nějakou stálou hladinu, teď má být navržený tak, aby tam stálá hladina byla,“ vysvětluje změnu Lenka Růžková, mluvčí Státního pozemkového úřadu, který má projekty na starosti.

První stavby podle nových požadavků už vznikají. Po obnově drobného vodního toku poblíž jihomoravského Kuřimského Jestřábí získá krajina poldr, v němž bude zůstávat více vody. „Došlo k vyčištění a úpravě koryta,“ popisuje Růžková příklad projektu, který má být hotový letos v srpnu a přijde na 4,6 milionu korun.

Při boji se suchem plánuje ministerstvo pokračovat s podporou opatření, na něž dohlíželo dosud. Z loňských dvou miliard korun určených na pozemkové úpravy šlo nejvíce na budování cest, zhruba jedna miliarda. Na stavbu vodních nádrží byla vyčleněna třetí největší položka, 203 milionů korun. Další peníze šly na nejrůznější protierozní úpravy a podobná ekologická opatření.

Pro letošní rok má ale ministerstvo na tutéž věc mnohem menší částku, jen 1,3 miliardy korun. „Přidáme ještě dvě stě milionů v rámci rozpočtu ministerstva,“ říká pro HN Toman, který si problémy vysychající české krajiny uvědomuje. Farmářům letos chybí voda z tajícího sněhu, minimum srážek spadlo na velké části území i v březnu a v dubnu. Schnou i lesy a další území.

„Chtěl bych ten rozpočet dorovnat na loňskou úroveň,“ prohlašuje ministr zemědělství. O chybějící půl miliardu chce požádat ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Podle Státního pozemkového úřadu, který na projekty pozemkových úprav peníze nakonec rozděluje, se rozpočet pohyboval kolem dvou miliard korun už v letech 2017 a 2018.

Bývalý ministr zemědělství a nynější předseda lidovců Marian Jurečka navrhuje jít ještě dál. Je přesvědčený, že dvě miliardy jsou v současné situaci málo, krajina podle něj potřebuje vybudovat pestrou škálu různých vodních prvků za více než dvojnásobek.

„Pozemkové úpravy by si zasloužily mít rozpočet kolem pěti miliard korun ročně pravidelně,“ říká pro HN Jurečka, který je členem zemědělského výboru sněmovny. Zároveň kritizuje tempo, s jakým se úpravy v Česku provádějí. „Takhle je budeme dělat ještě sto let,“ uvádí.

Že doba od naplánování po vybudování projektu trvá dlouho, připouští i Růžková ze Státního pozemkového úřadu. „Půjdete na nějaké území, začnete jednat, a než se vypořádají majetkové vztahy, může to trvat léta,“ říká.

Budování úprav může komplikovat podle Růžkové také to, že mají odpovídat klimatické situaci, jaká v Česku nastane po roce 2050. „K tomu ale potřebujeme znát modely, jak bude počasí v polovině století vypadat,“ uvádí mluvčí s tím, že příslušné předpovědi se teprve připravují. Ministerstvo zemědělství přitom ohlásilo změnu pravidel pro pozemkové úpravy už loni v lednu.

Usnadnit situaci by měla také novela zákona o pozemkových úpravách, která ale ještě není vypořádaná. Od ledna čeká ve sněmovně na druhé čtení, poslanci k ní mohou mít připomínky a čeká se k ní rozprava. Podobně jako jiné zákony zbrzdila i její projednávání nynější koronavirová krize. Novela počítá například s možností zasahovat do krajiny kvůli vodohospodářským opatřením v několika navazujících katastrálních územích naráz. Zároveň sjednocuje ceny za výkup potřebných pozemků.

Pozemkové úpravy jsou pouze částí celého souhrnu opatření, kterými se ministerstvo zemědělství snaží zmírnit dopady sucha na Česko. Vedle zadržování vody v krajině se jedná dále o vodohospodářská opatření a opatření v lesích.

Ministr zemědělství Toman počítá s podobným rozpočtem na boj proti suchu jako v loňském roce, kdy činil 13,7 miliardy korun. „V letošním roce to bude podobné,“ řekl. Úřad na některých projektech spolupracuje s ministerstvem životního prostředí, které loni vyčlenilo na sucho více než dvě miliardy korun. Letos počítá s 2,5 miliardy a řeší s ministerstvem financí, podobně jako Tomanův úřad, navýšení o 3,5 miliardy korun.

V Česku chybí zásadní krajinné prvky, které jsou sice naplánované, ale budují se někde třeba i deset let.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL