Lidovci si připomněli 75. výročí Pražského povstání a konec druhé světové války


05.05.2020

tisková zpráva

Lidovci si v úterý přípomněli 75. výročí Pražského povstání, které vedlo k ukončení bojů 2. světové války v tehdejším Československu. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka společně s Janem Volfem, zastupitelem hlavního města Prahy (KDU-ČSL), uctili památku obětí Pražského povstání před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě.

Pražské povstání vypuklo ráno 5. května 1945 a byly do něj zapojeny desítky tisíc Pražanů. Tisíce z nich položily za svou vlast životy. „Je nepochopitelným paradoxem dějin, že vojenský velitel tohoto povstání, generál Kutlvašr, nemá dodnes v Praze důstojný památník, odpovídající jeho významu. Kdo jiný by měl mít v Praze sochu, když ne velitel povstání, na které mohou být Pražané a celý český národ právem hrdi?" řekl při příležitosti 75. výročí Pražského povstání předseda lidovců Marian Jurečka.

Nejde však v tento den jenom o připomínku hrdinství účastníků povstání. Jde také o připomenutí toho, jak hanebně se k mnohým z nich jejich vlastní stát pod pozdější komunistickou nadvládou zachoval. „Například sám generál Kutlvašr se po válce stal vězněm komunistického režimu. Další z velitelů povstání, generál Slunečko,byl po propuštění z vazby degradován na vojína a nuceně vystěhován z Prahy. A tak bylo by možné pokračovat dále," uvedl Jan Volf.

Lidovci vyzvali Poslaneckou sněmovnu, aby minutou ticha uctila památku účastníků Pražského povstání, jakož i všech válečných hrdinů, kteří přes jejich službu vlasti komunistický režim perzekvoval, ať už bojovali na domácí, na západní či na východní frontě.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL