Reforma, která měla zajistit důchody statisícům mladých lidí a střední generaci je natolik špatná, že budoucímu důchodovému systému přinese pouze náklady, nikoliv profit.  A nelze z toho vinit opozici. Každý člověk si jednoduše může spočítat, zda se mu vstup do druhého pilíře vyplatí.Bohužel se nevyplatí většině společnosti. To je její základní chyba. Dobrý produkt si vždy svého zákazníka najde. Na tom nyní nic nezmění ani zamyšlená osvětová vládní kampaň, která nás daňové poplatníky bude stát další miliony korun.

Jak z této situace dál? Vyřešení tohoto obrovského problému bude jednou z nutných priorit všech parlamentních stran po volbách 2014, bez ohledu na to, zda budou stranami vládními nebo opozičními. Je zapotřebí, aby si všechny parlamentní politické strany sedli za jednací stůl a navrhli takovou důchodovou reformu, která bude atraktivní pro obyvatelstvo, bude rozpočtově odpovědná a především celospolečensky akceptovatelná a dlouhodobě politicky udržitelná. Druhý pokus o reformu se již musí povést. Druhé fiasko si již dovolit nemůžeme.

Nelze dále praktikovat politiku nulové tolerance, je třeba, aby politici spolu o tak zásadních změnách dokázali jednat a dohodnout se na zásadních principech, jen tak se jako společnost dokážeme posunout kupředu, osobně o tento dialog a hledání dobrého řešení, nejen v případě důchodové reformy budu usilovat.

Marian Jurečka

1. místopředseda KDU-ČSL

Pohled KDU-ČSL na penzijní reformu: http://www.kdu.cz/Zpravy/Aktualne/2011/Navrh-reseni-duchodove-reformy-v-otazkach-a-odpove.aspx

https://www.facebook.com/marian.jurecka?ref=tn_tnmn