Lidovci chtějí iniciovat vyšetření původu nákazy koronavirem


21.04.2020

Tisková zpráva

Lidovci požadují důkladné vyšetření důvodů, které vedly k pandemii Covid-19. Podle aktuálních výzkumů nemuselo dojít k tak masivnímu rozšíření nákazy, kdyby Čínská lidová republika učinila nezbytná opatření včas a netajila důležité informace. Čína ale dlouhou dobu šířila mylnou informaci o tom, že virus není přenosný z člověka na člověka. Europoslanci Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová proto připravují dopis Evropské komisi, ve kterém budou žádat o pečlivé prošetření šíření nákazy v souvislosti se zatajovanými informacemi ze strany Číny a Světové zdravotnické organizace WHO.

Čína s největší pravděpodobností uměle snižovala údaje o počtu nakažených, jakož i o počtu obětí. To vedlo k tomu, že řada států zavedla restriktivní opatření odpovídající vážnosti situace mnohem později, než by bývalo bylo nutné. „Chceme znát jasnou odpověď na to, kdo je původce a zda čínské orgány nezamlčovaly informace o pandemii. EU musí být iniciátorem a lídrem vyšetřování, protože státy EU patřily a patří k nejvíce postiženým na světě,“ řekl europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Lidovci se rozhodli také iniciovat výzvu Poslanecké sněmovny předsedovi vlády Andreji Babišovi, aby na úrovni Evropské rady požadoval zaúkolování Evropské komise vyšetřením faktorů, které vedly ke vzniku pandemie, jakož i vyšetřením zavádějících informací o novém koronaviru Covid-19 čínskými státními orgány. „Hlavním cílem vyšetřování nemá být ostrakizace Číny, ale poučení mezinárodního společenství, které v budoucnu zvýší jeho odolnost,“ uvedl poslanec a předseda Výboru pro Evropské záležitosti Ondřej Benešík.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL