Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


20.04.2020

Vážení přátelé, doufám, že jste si užili krásné Velikonoční pondělí, i když bylo tak trochu jiné, než jsme zvyklí. Mám pro Vás jako již tradičně souhrn uplynulého týdne. Přeji příjemné čtení.

Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi v týdnu napsali svou zkušenost ohledně vládní podpory, ať už se jednalo o ošetřovné, programy Covid nebo 25 pro OSVČ. Je to pro moji práci důležité vědět, jak to funguje v praxi. Bohužel dle vašich příběhů to vypadá, že to se slíbenou podporou dopadlo celkem neslavně. Ostatně o tom píšou i Seznam Zprávy - https://bit.ly/2Vi3odw. Abych byl fér, některým již ale peníze na účet skutečně dorazily. Budu moc rád, když i Vy napíšete svoji zkušenost na mujpribeh@kdu.cz.

Paní ministryně Schillerová a ministr Havlíček (oba ANO) v týdnu přišli s nápadem, že by stát měl odkoupit ČSA. Tvrdí, že se tímto způsobem zachrání tradiční a strategický podnik. Současným majitelem je prakticky ze sta procent firma Smartwings, ve které má nadpoloviční podíl český miliardář Jiří Šimáně, mimo jiné svatební svědek pana premiéra. Fakt si nemyslím, že by stát měl investovat do firmy, která má 13 letadel (z toho 5 vrtulových s nízkou kapacitou) a prestiž jejich služeb patří k nejhorším (např. podle hodnocení AirHelp). Třeba taková německá Lufthansa se 130 tisící zaměstnanci a 40 firmami, které jsou na její fungování přímo navázány, tam můžeme mluvit o strategickém podniku, ale v případě ČSA opravdu ne.

Máme u nás velice schopné vědecké kapacity a domácí firmy, ale bohužel také vládu tíhnoucí spíše k dodávkám z Číny. Proč je nanotechnologický průmysl v ČR stále přehlížen? Mění se postoj státu k lepšímu? Jak jsme se stali jedničkou v nanotechnologiích? Nejen o tom jsem mluvil s Jiřím Kůsem, předsedou Asociace nanotechnologického průmyslu v ČR. Pokud jste náš rozhovor nestihli, mrkněte na záznam - https://bit.ly/2XUiFTk

Chápu, že koronavirus je teď téma číslo jedna. Letošní sucho je ale opravdu nadprůměrné a postihuje nás daleko dříve než v posledních letech. Je nutné, aby se tomu stát věnoval, jinak budeme mít obrovský problém. Mrkněte na reportáž z tohoto týdne, tohle téma by nemělo zapadnout - https://bit.ly/2ynJlBo

Příští týden budeme v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky hlasovat o spoustě důležitých návrhů. Proto jsem pro Vás natočil videosouhrn, co bude KDU-ČSL prosazovat:

  • rychlejší vyplácení podpory (nejen) pro podnikatele pomocí jednodušších podmínek nebo zapojení soukromého sektoru
  • pomoc pro DPP, DPČ, OSVČ na vedlejší činnost a malá s.r.o.
  • navýšení ošetřovného
  • kompenzaci nákladů na nájemné ve výši 70 % subjektům, které musely zavřít z důvodu koronavirových opatření
  • prodloužení kurzarbeitu na 6 měsíců - současné 2 měsíce jsou příliš málo

Podrobněji ve videu - https://bit.ly/2VnblhI 


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL