KDU-ČSL nechápe zbytečné a nesystémové zdržování ministerstva práce a sociálních věcí, které nechalo rodiče bez peněz


17.04.2020

Tisková zpráva

Lidovci před čtrnácti dny navrhovali ošetřovné ve výši 80 % platu, tehdy ho ministryně Maláčová odmítla, dnes ho předkládá sama. Návrh paní ministryně práce sociálních věcí Jany Maláčové na zvýšení ošetřovného na 80 % vyvolal v řadách představitelů KDU-ČSL minimálně údiv.

„Už před čtrnácti dny jsme prosazovali ošetřovné ve výši 80 % a návrh byl zamítnut. Nyní s ním přichází ministryně Maláčová sama a měl by platit zpětně od 1. dubna. Nechápeme, proč by v březnu měli být rodiče doma s dětmi za 60 % platu a od dubna za 80 %. Nerozumíme tomu zdržení, ani nerozumíme důvodům, proč nechává rodiče a jejich děti bez finančních prostředků tak dlouho. Budeme prosazovat, aby se ošetřovné zvýšilo pro všechny rodiče, a to zpětně už od počátku vládních nařízení,“ konstatoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Lidovci zároveň žádají, aby se ošetřovné adekvátně zvýšilo i u živnostníků a dalších rodičů, kteří na něj mají nárok. „Potvrdily se tak naše prognózy, kdy se v praxi ukázalo, že ošetřovné přinese rodinám zhruba polovinu čistých příjmů, ve srovnání s jejich výplatou před krizí,“ uvedl Jurečka. „Zdá se, že po čtrnácti dnech na ministerstvu práce a sociálních věcí konečně pochopili náš původní kvalitní návrh a ten nyní bude přijat,“ komentoval lakonicky situaci místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL