Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


12.04.2020

Vážení přátelé, chtěl bych vám popřát krásné prožití zbytku velikonočních svátků a jelikož se toho tento týden ve Sněmovně řešilo opravdu hodně, tak vám dát krátké shrnutí toho nejdůležitějšího. Bohužel musím dopředu říct, že spousta dobrých návrhů neprošla.

Hodně jsme se snažili pomoci malým firmám a živnostníkům. Nakonec došlo ke zlepšení parametrů a rozšíření okruhu OSVČ, zmizely také nesmyslné podmínky jako sledování % propadu tržeb za jednotlivé kvartály. Bohužel se však nepovedlo prosadit náš návrh, aby OSVČ na vedlejší činnost dostávali také alespoň polovinu ze slíbených 25 tisíc pro ostatní živnostníky. Podobně to dopadlo i v případě podpory pro DPP a DPČ, které koalice vidí jako nějaké zneužívače. Slibuji ale, že to budeme to zkoušet prosadit i nadále.

Také jsme chtěli podporu i pro menší s.r.o, kde jste tuto formu zvolili třeba pro rodinné podnikání a kurzarbeit zde tedy nepomůže. Navrhovali jsme stejnou podporu jako pro OSVČ. Bohužel koalice i toto odmítla, ale my se nevzdáme.

Paní ministryně Schillerová nám slíbila, že pro všechny tyto lidi najde další možnosti podpory. Budeme práci na MF sledovat a případně předložíme naše vlastní návrhy, protože vás nechceme hodit přes palubu.

Dále jsme žádali úhradu alespoň části nájemného pro firmy, které musely kvůli nařízení státu uzavřít provozy. Mnoho z vás píše, že poklesy tržeb dokáže nějak zvládnout, ale to nájemné prostě nepočká.

Vítám alespoň možnost odložení splácení úvěrů a hypoték. Škoda, že neprošlo, aby sjednané úroky byly v tuto dobu poloviční, nejvýše však 8%. Nemělo by to přitom ani přímý dopad do státního rozpočtu a mnoha lidem a firmám by to pomohlo.

Také jsme chtěli, aby se odvádělo DPH pouze ze zaplacených faktur. Píše mi spousta z vás, že máte neproplacené faktury a máte s tím problém Apeloval jsem na vládu, aby splatnost daňové povinnosti byla odložena třeba až na leden dalšího roku. Žádné náklady na administraci by tak nevznikly a návrh podporuje např. Hospodářská komora České republiky nebo Svaz průmyslu a dopravy.

Co se ale povedlo a moc mě to těší, je pomoc lidem i firmám v oblasti exekucí. Chtěl bych poděkovat Marekovi Výbornému, který se těmto problémům věnuje dlouhodobě a opravdu tu udělal velký kus práce. Co se tedy podařilo? Do konce června nebudou mobiliární exekuce a dražby, zavedla se ochrana daňového bonusu (nebude možné ho strhávat), větší ochrana firem, které do konce srpna nemusí jít do insolvence a taky lidí, kteří procházejí oddlužením a momentální neschopnost splácet jim tento proces nezhatí.

Na závěr bych vám chtěl moc poděkovat za všechny podněty, které mi přišly na Facebook nebo email. Pomáháte nám tak vylepšit naše návrhy, když nám dáváte zpětnou vazbu z vaší každodenní praxe. Díky za to! 


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL