Tento stav země nejsme schopni držet měsíce, ekonomicky bychom to neutáhli


07.04.2020

irozhlas.cz

Ústřední krizový štáb chce prodloužit nouzový stav kvůli nákaze koronavirem do poloviny května. To je podle opozice přehnané. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu míní, že pokud bude situace vypadat jako v posledních pěti dnech, tak by se opatření měla opatrně rozvolňovat.

„Prodloužit to paušálně o 30 dnů nám přijde moc,“ říká s tím, že v případě potřeby není problém nouzový stav prodloužit o další dva týdny. Připomíná také, že nouzový stav dává vládě významné kompetence, Poslanecká sněmovna je ale v situaci, kdy například opozice nemůže předkládat návrhy zákona.

„Jsme v situaci, kdy můžeme něco doplňovat, ale nemůžeme předkládat vlastní zákony,“ vysvětluje s tím, že vláda by mohla daleko více zapojit české firmy, které se hlásí se svými nabídkami. A pomoc živnostníkům by se podle Jurečky mohla navýšit ke 30 tisícům korunám, pamatovat by se mělo i na ty, kteří mají živnost jako vedlejší činnost.

„Máme za KDU-ČSL plejádu návrhů. Navrhovali jsme i ošetřovné pro lidi, kteří jsou na dohodě o provedení práce, provedení činnosti, zhruba 70 tisíc lidí, kteří byli hozeni přes palubu. O toto se snažíme, za tyto lidi se bít,“ zdůrazňuje.

Celý rozhovor naleznete zde - https://bit.ly/3bXtBn3


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL