Vláda musí vyslat jasný signál zaměstnavatelům, aby nepropouštěli své zaměstnance


31.03.2020

Tisková zpráva

Řada zaměstnavatelů reaguje na kritickou situaci v souvislosti s koronavirem propouštěním svých zaměstnanců. Nemohou si totiž dovolit čekat příliš dlouho na to, jestli vláda přispěchá se silnější finanční podporou, díky které by nemuseli své zaměstnance propouštět. „Vláda by měla navrhnout v řádu dnů silná opatření, která nebudou záchrannou sítí, ale záchranou plachtou a dokážou firmám nabídnout takové finanční prostředky, aby firmy byly schopny své zaměstnance a své závazky zvládnout,“ říká předseda lidovců Marian Jurečka.

Podle lidovců by měla vláda upravit také parametry kurzarbeitu. Vláda a Ministerstvo práce a sociálních věcí by měly co nejdříve zveřejnit podmínky, které by měly být dost dostatečně motivující, aby zaměstnavatelé nepropouštěli své zaměstnance. Některé státy kompenzují až 100 procent mzdy včetně odvodů. Upravit by se měla i dolní sazba kurzarbeitu.

Lidovci už minulý týden navrhli vládě, aby odpustila pro letošní rok silniční daň. „V případě silniční daně jsou podnikatelé v těžké situaci, protože mají vozidla, se kterými už teď nemohou jezdit, protože nemají jednoduše co rozvážet. Nemají objednávky, nemají výrobu. Přesto z těchto vozidel musí platit silniční daň. Odložení platby na další měsíce jim ten problém nevyřeší,“ zdůrazňuje Jurečka.

KDU-ČSL požaduje také úpravu parametrů v rámci úvěrových programů COVID I a COVID II. Lidovci navrhují, aby splatnost u programu COVIDU I byla dva roky. V případě programu COVID II je velký problém v tom, že o něj nemohou žádat podnikatelé, firmy, živnostníci z Prahy, protože tyto prostředky pocházejí z Evropské unie. „Vláda by měla jednat s Evropskou unií, případně alokovat finanční prostředky z vládní rozpočtové rezervy, protože je zde hodně podnikatelů například z gastroslužeb, kteří tuto pomoc budou urychleně potřebovat,“ uvádí šéf KDU-ČSL.

KDU-ČSL také minulý týden vyzvala vládu, aby začala jednat s českými výrobci o ochranných prostředcích. Před třemi dny lidovci spustili výzvu, aby se hlásily firmy, které umí vyrábět některé ochranné prostředky či dezinfekce. „Aktuálně se nám hlásí velké množství těchto firem, které říkají, že své kapacity nabízely i vládě, Ministerstvu zdravotnictví a ostatním rezortům, ale ta spolupráce s nimi nebyla zahájena,“ říká Jurečka s tím, že vláda by měla vyčlenit jednoho koordinátora, který se bude věnovat komunikaci s domácími výrobci a vědeckou výzkumnou základnou.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL