Prymula překračuje rámec mandátu. Vládní pomoc možná nebude stačit, počkáme


27.03.2020

Forum24.cz

Diskutovaným, ovšem nikoli vítaným gestem se stal poslední krok vlády, která převedla režim nouzového stavu z krizového zákona pod zákon o ochraně veřejného zdraví. Jak upozornili mnozí právníci, podnikatelé byli de facto zbaveni možnosti vymáhat po státu náhradu škody za dopady opatření v boji s koronavirem. Téma se dostalo na přetřes i na dnešní schůzce předsedů parlamentních stran s premiérem Babišem. O tom, jak se vedla debata v rozjitřené společenské atmosféře, mluvil v rozhovoru pro deník FORUM 24 šéf lidovců Marian Jurečka.

Pane předsedo, jak probíhalo setkání s premiérem? 

Bylo to lepší než minulý týden. Za KDU-ČSL jsem probíral hned několik témat. Například bych byl rád, kdybychom se vrátili k podpoře lidí pracujících na dohody o provedení práce a na dohody o pracovní činnosti, DPP a DPČ, protože během jednání Sněmovny jsme to nestihli. Přece jenom jde přibližně o šedesát tisíc lidí, kteří by tu pomoc potřebovali.

Dále jsem hovořil i o situaci živnostníků, kdy jsem zmiňoval, že by si měl pan Prymula nechat některé své výroky od cesty, protože není politik ani ekonom. Vláda sice přijala návrh na patnáct tisíc korun, ale je velice pravděpodobné, že bude mnoho činností a živnostníků, kde ani tato podpora nebude stačit a i tak budou muset svou činnost ukončit. (Vláda ve čtvrtek rozhodla, že stát bude platit osobám samostatně výdělečně činným, které kvůli koronaviru a vládním opatřením nemohou provozovat svou živnost, částku 15.000 korun měsíčně po celou dobu, kdy bude jejich podnikání omezeno – pozn. red.)

Na druhou stranu to byl právě premiér, kdo pana Prymulu do čela Ústředního krizového štábu prosadil. Jak zareagoval?

Říkal, že by podobné výroky pronášet neměl. Opravdu si myslím, že pan Prymula překračuje rámec svého mandátu. Tyhle věci jsou legislativní. To řeší vláda a Parlament, nikoli šéf krizového štábu.

Vraťme se ještě k vašim návrhům. O čem konkrétně jste mluvili?

Navrhoval jsem například odpuštění silniční daně v tomto roce, což by pomohlo nejenom živnostníkům a menším firmám, ale i větším autobusovým dopravcům, kteří jsou na tom dneska velmi špatně. Zde už pan ministr Havlíček avizoval, že chce v příštím týdnu představit návrh celého silničního balíčku, kde by to mělo být, což jsem ocenil.

Následně jsem mluvil i o tom, že by bylo dobré, aby vláda apelovala na otázku dividend. Aby dividendy bank i velkých nadnárodních korporací byly ponechány v České republice, kdyby s nimi vláda projednala výměnou i možnost případné investiční pobídky, a tyto firmy by tak podpořily opětovný start ekonomiky.

V posledních hodinách se mluví o vládní změně zákonného režimu. Podle odborníků by mohla znamenat nemožnost vymáhat odškodné od státu. Vysvětlil vám premiér tento krok?

Jak pan premiér, tak i ministryně financí (Alena Schillerová za ANO – pozn. red.) nás opakovaně ujišťovali, že z hlediska možných nároků na kompenzaci náhrad vůči státu se vůči podnikatelům nic nemění, pokud to jede na základě krizového zákona, či zákona o veřejném zdraví. A zazněl i argument, že ani při povodních nebylo možné vymáhat ušlý zisk, ale přímou ztrátu.

Jako opozice jste často mluvili o kompenzacích pro OSVČ jako o nedostačujících. Jak jste zmiňoval, ministryně financí Schillerová ve čtvrtek oznámila, že živnostníkům, jejichž provozovny byly zavřeny, dá stát 15 tisíc měsíčně. Nestačí to?

Jak bylo řečeno, může se stát, že budou některé typy živností, pro které to dostačující nebude. Pak je otázkou, jestli by tam neměla být kompenzována i část nákladů na pronájem prostor nebo úhradu energií či služeb.

A pokud jde o vymáhání náhrad za způsobené škody, myslíte, že se budou lidé i přesto soudit? Konzultoval jste situaci s právníky?

Konzultoval, ale ještě jsem nedostal ten právní výklad. Poté, co ho dostanu černé na bílém, tak se tím samozřejmě budu dále zabývat.

Soudě podle vašich posledních vyjádření, stále uvažujete o svolání mimořádné schůze Sněmovny.

Nevylučuji ho. Počkám si na příští týden, kdy budou představena nějaká další kompenzující podpůrná opatření, a pak to vyhodnotíme.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL