Druhý pilíř důchodové reformy budí mizivý zájem. Český národ tak v tomto případě prokazuje vysokou úroveň finanční gramotnosti. Lidé si totiž dobře uvědomují, že žádný český ani slovenský penzijní fond nezhodnocuje v současné době vkládané prostředky ani nad samotnou inflaci. Lidé se nechtějí čtyřicet let bezmocně koukat na to, jak jim vložené peníze mizí.

Kdyby byla penzijní reforma výhodná, tak by poslanci, kteří pro ni hlasovali, vstoupili co nejdříve. To se ovšem nestalo. I poslanci si uvědomují, že druhý pilíř je obrovským rizikem pro každého, kdo do něj vstoupí, a do druhého pilíře si vstoupit netroufají.

Klíčová vládní důchodová reforma, která nás - daňové poplatníky - stojí desítky miliard na zvýšené daňové zátěži je pro většinu obyvatel nefunkčním řešením. Ve své podstatě tato reforma problém důchodového systému, který se potýká s nedostatkem prostředků a se stárnutím populace a úbytkem dětí (tedy budoucích plátců) jen prohlubuje. Rodiny zatěžuje zvýšením DPH, výrazně brzdí spotřebu domácností a tím celou ekonomiku.

Bohužel- to podstatné, co měla vláda udělat, tedy podpořit porodnost a usnadnit rodinám život, nikdo neudělal. Naopak: vláda situaci rodin zhoršila a vytvořila drahý a nefunkční bankovní produkt, nad kterým všichni ohrnují nos. Nutno podotknout, že právem.

Marian Jurečka

1. místopředseda KDU-ČSL

https://www.facebook.com/marian.jurecka?ref=tn_tnmn