Jurečka navrhl Havlíčkovi, aby nárok na kompenzaci měli i OSVČ


11.03.2020

inregion.cz

V současné době mají ti, kteří zůstanou doma s dětmi, mohou čerpat ošetřovné nejdéle po dobu devíti kalendářních dnů za 60% vyměřovacího základu. Vyjímkou jsou případy, kdy je rodič samoživitel. Ten pak může ošetřovné čerpat až po dobu 16 dnů. Podmínkou pro získání ošetřovného je, aby byl rodič (či jiná pečující osoba) byla zaměstnancem účastným nemocenského pojištění a dítěti, které nemůže navštěvovat zařízení, nebylo více jak deset let.

Podle Jurečky 60% vyměřovacího základu často nedosahuje ani 50% průměrného výdělku těchto osob. „Oni se tak nerozhodli dobrovolně, mít příjem 60% vyměřovacího základu, to může být pro část rodičů, především mámy samoživitelky, kritické,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že lidovci chtějí mimořádně jednat s předsedy obou komor Parlamentu ČR a také předsedy politických stran.

Jurečka také navrhl, aby na kompenzace dosáhly i osoby samostatně výdělečně činné, kterých se opatření související s koronavirem a setrváním s dětmi doma týká. "Požádal jsem dnes pana ministra Havlíčka, aby i pro živnostníky připravila vláda podporu v této mimořádné situaci", sdělil Jurečka na sociální síti Facebook. V krátkém rozhovuru naší redakci pak toto vyjádření potvrdil: "Ano řekl jsem to na tom jednání s premiérem a členy vlády a pan Havlíček přislíbil, že se pokusí vyřešit pomoc i pro rodiče živnostníky."

Mimořádná opatření, která v úterý představil předseda vlády po jednání Bezpečnostní rady státu, KDU-ČSL podporuje. „Je potřeba, aby vláda zvážila další legislativní a technické kroky jak pomoci rodičům, zaměstnancům a firmám. Po uzavření škol je nutné zajistit hlídání dětí, rodiče mají za malé děti odpovědnost a měli by s dětmi zůstat, a to za sto procent vyměřovacího základu mzdy,“ představil návrh lidovců Jurečka. KDU-ČSL proto vyžaduje, aby vláda využila mimořádné opatření, kdy bude lidem, kteří se starají o blízké v karanténě, zaručena stoprocentní průměrná mzda.

S mimořádnými opatřeními souhlasí i opozice

Se zavedením mimořádných opatření vesměs souhlasí i opoziční politici. Občanští demokraté se například jednohlasně shodli, že zdraví je nejdůležitější a podporují nová opatření vlády. V první řadě je, podle ODS, nutné zajistit dostatečné množství zdravotnických potřeb. Zároveň je také ale potřeba zabývat se vážným ekonomickým dopadem na českou i světovou ekonomiku. Proto ODS připravuje kompletní balíček opatření na podporu ekonomiky a chce jednat s vládou.

„Podporuji nová opatření vlády. Je to správná reakce. Přál bych si, aby v boji proti šíření koronaviru vláda postupovala systematicky i nadále a neopakovaly se chyby z minulých dní. Nyní vidím dva hlavní úkoly: Aby lidé v první linii, lékaři, zdravotníci a další měli dostatek ochranných pomůcek: roušky, respirátory, dezinfekc. A zadruhé ze jasné, že koronavirus bude mít ekonomické dopady. Připravujeme proto ekonomický balíček, který pomůže lidem. Jsme připraveni jednat s vládou, abychom krizi co nejrychleji překonali,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

"Uvažujeme o snížení korporátní daně, zvýšení základní slevy na poplatníka a snížení odvodů za zaměstnance. Rádi podpoříme odložení daňových a zálohových plateb. Chceme určitě vyzvat vládu k odložení třetí a čtvrté vlny EET, kam spadají také lékaři. Ti mají teď úplně jiné starosti než zprovozňování pokladniček,“ sdělil člen programového týmu ODS pro ekonomiku Jan Skopeček.

"Opakovaně říkám, že podpoříme vládu v jejích krocích, pokud budou systémové, i když by se jednalo o nepopulární opatření. Přestože nejsme vládní strana, jsme připraveni maximálně podporovat racionální opatření, která zabrání dalšímu šíření infekce. Řadu těchto opatření navrhujeme a diskutujeme v Parlamentu", sdělil dnes na Tiskové konferenci Vlastimil Válek, lékař a poslanec TOP 09. Podle Válka se ale vláda bohužel chová jako skupina surikat, které propadly panice. "Budu do ministra zdravotnictví každý den bušit a chtít po něm plán, systémová opatření a hlavně jasný plán na další dny, týdny a možná i měsíce. Pokud bude nakažených 100, 1000…Nebudu ale tvrdit, že se vláda nemohla připravit. Měla na to nejméně šest týdnů", uvedl Válek.

Od zítřka budou zavřeny školy

Jak jsme již dopoledne krátce po tiskové konferenci vlády a bezpečnostní rady státu informovali, od dnešní 18. hodiny jsou zakázány akce nad 100 účastníků a od zítřka je zrušena výuka na všech školách v Česku s výjimkou mateřských. Opatření platí do odvolání, Bezpečnostní rada státu je přijala s ohledem na vývoj šíření nemoci v Evropě a odůvodnila je i tím, že také v ČR se nákaza zřejmě začíná šířit v komunitě. V pondělí testy odhalily prvního pacienta, u kterého není znám zdroj infekce. V Česku je zatím 41 potvrzených případů nákazy. Stát proto rozhodl o nákupu většího objemu testů, které mají odhalit infekci do 29 minut.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL