Rodiče, kteří zůstanou kvůli zavřeným školám s dětmi doma, by měli dostat 100 % svého průměrného příjmu


11.03.2020

Tisková zpráva

Lidovci podporují opatření proti šíření nákazy koronavirem, které učinila vláda v posledních dnech. Podle KDU-ČSL by se zavření škol mělo vztahovat i na umělecké školy. Lidovci mimořádně navrhují, aby rodiče, kteří musí zůstat od středy s dětmi doma, měli 100% svého průměrného příjmu. „Oni se tak nerozhodli dobrovolně, mít příjem 60% vyměřovacího základu, to může být pro část rodičů, především mámy samoživitelky, kritické,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že lidovci chtějí mimořádně jednat s předsedy obou komor Parlamentu ČR a také předsedy politických stran. „Situaci je také nutné řešit v celoevropské perspektivě,“ dodal předseda Výboru pro evropské záležitosti a poslanec Ondřej Benešík.

Mimořádná opatření, která v úterý představil předseda vlády po jednání Bezpečnostní rady státu, KDU-ČSL podporuje. „Je potřeba, aby vláda zvážila další legislativní a technické kroky, jak pomoci rodičům, zaměstnancům a firmám. Po uzavření škol je nutné zajistit hlídání dětí, rodiče mají za malé děti odpovědnost a měli by s dětmi zůstat, a to za sto procent vyměřovacího základu mzdy,“ představil návrh lidovců Jurečka. KDU-ČSL proto požaduje, aby vláda využila mimořádné opatření, kdy bude lidem, kteří se starají o blízké v karanténě, zaručena stoprocentní mzda.

Lidovci navrhují premiérovi Andreji Babišovi, aby svolal předsedy Poslanecké sněmovny, Senátu a předsedy všech parlamentních stran, aby s nimi projednal případné další kroky. „Požadujeme přímou komunikační linku mezi vládou a starosty a zástupci samospráv, jelikož uzavírání škol patří i mezi jejich kompetence,“ zdůraznil šéf lidovců.

Migrační krize v Řecku

Předseda Výboru pro evropské záležitosti a místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík svolal na úterní odpoledne poradu členů sněmovního evropského výboru. Výbor má prodiskutovat problematiku koronaviru z evropské perspektivy. „Je nutné posílit vzájemnou komunikaci a koordinaci na evropské úrovni,“ uvedl Benešík.

Lidovci trvají na dříve uzavřené dohodě s Tureckem. To potvrdili i evropští lídři na jednání s Ankarou. „Odmítáme současný postup Turecka a vyžadujeme jednání jako mezi rovnocennými partnery. K dohodě má dojít diplomatickou cestou. Potvrzujeme náš závazek pomoci Řecku v maximální možné míře,“ okomentoval situaci šéf sněmovního evropského výboru Benešík.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL