Marian Jurečka ke zrušení klecového chovu v pořadu Pro a proti na ČRo


05.03.2020

Český rozhlas

Boj proti klecovém chovu slepic se přenesl na parlamentní půdu. Sněmovní zemědělský výbor odmítl návrh na zrušení klecí od roku 2027. Spolek Obránci zvířat proto apeluje na premiéra Andreje Babiše, aby on a další členové hnutí ANO této změně nebránili. Největším producentem vajec z klecových chovů je ale Agrofert. „Je naprosto správné měnit způsob chovu zvířat, aby tady byl daleko větší důraz na etiku chovu a na dobré životní podmínky zvířat," řekl v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Šéf lidovců ale druhým dechem dodává, že je ale v tomto případě nutné splnit dvě důležité věci, které zmínil i na zemědělském výboru. „Zaprvné, je potřeba u toho zákazu říci, jakým způsobem stát pomůže zemědělcům zvládnout ten přechod, protože ten bude obnášet poměrně velké investice do nových chovatelských prostor. A druhý důležitý krok souvisí s jednotným evropským trhem. Pokud by měl tento zákaz platit, tak v celé Evropské unii," uvedl Jurečka.

Jurečka se obává, že obchodní řetězce mohou například v roce 2025 zjistit, že objem vajec nemají dostatečně zajištěn z podestýlkových nebo voliérových chovů a budou ho muset nakupovat jinde. „Může dojít k tomu, že u nás výrazně poklesne naše vlastní soběstačnost a vajíčka se budou dovážet z jiných zemí Evropské unie, kde ten zákaz platit nebude."

Podle Jurečky je důležité, aby se tyto dvě věci snažila vláda prosadit na evropské úrovni. „Velká část společnosti tuto změnu prodporuje a já v principu také, ale aby to nemělo negativní dopady na české zemědělství a na naši vlastní soběstačnost," dodal Jurečka.

Celý pořad naleznete zde - http://bit.ly/38sIITr


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL