S jedním lístkem do vlaku i MHD. Marian Jurečka prosazuje jednotné jízdenky pro celé Česko


05.03.2020

Hospodářské noviny

Zaveďme jednotnou jízdenku na všechny vlaky a městskou dopravu v Česku, stejně jako se to chystají udělat Rakušané, vyzýval na nedávném lidoveckém sjezdu předseda strany Marian Jurečka. Plán opozičního lídra má šanci uspět. Podle informací HN už Jurečka jednal s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem (za ANO), kterému se nápad zamlouvá. Podle některých hlasů z vládního hnutí ANO nic nebrání tomu, aby se města do systému mohla zapojovat od příštího roku.

"Nejdříve připravíme one ticket, tedy jízdenku, která umožní využívat různé dopravce. Ve druhém kroku to začneme propojovat s jednotlivými dopravními systémy různých krajů," řekl Havlíček.

Prvním krokem myslí jednotnou jízdenku na železnici. Změnu zákona už podepsal prezident Miloš Zeman, platit začne v prosinci. S druhým krokem, oslovováním krajů a měst, by ministerstvo podle poslance ANO a šéfa sněmovního podvýboru pro dopravu Martina Kolovratníka mohlo začít v roce 2021. "Můžeme se inspirovat ve Švýcarsku, kde to výborně funguje," navrhuje Kolovratník.

"Ve Švýcarsku to mají zařízené tak, že když přijedete do nějakého většího města, vlaky odjíždějí buď v celou, nebo v půl. Jednotná jízdenka tam platí dokonce i na mnoha lanovkách," přimlouvá se další poslankyně specializující se na dopravu, Věra Kovářová ze STAN.

Nikdo si ale netroufá říct, odkdy by systém mohl fungovat celostátně. Zákazník by si pak mohl koupit jízdenku, se kterou dojede například od autobusového terminálu v Karlových Varech k ostravskému výstavišti.

Jednotná jízdenka

Začátek na železnici

Jednotnou jízdenku by mělo na trati Plzeň–Most koncem jara začít testovat Centrum dopravních informačních systémů ministerstva dopravy. Přidat se má několik tratí mezi Libereckým a Ústeckým krajem. Cestujícím bude stačit jízdenka koupená u jedné společnosti. Nebudou tak muset řešit, zda vlaky provozují České dráhy, nebo jiný dopravce.

Od prosince povinně

Od září se pak systém začne postupně spouštět po celém Česku. V prvních měsících se ho kraje a dopravci budou moci účastnit dobrovolně. S novým jízdním řádem, který začne platit v prosinci, to bude pro všechny dopravce na železnicích povinné.

Autobusy později

Pokud bude systém jednotné jízdenky na železnici fungovat, během příštího roku chce ministerstvo dopravy začít oslovovat kraje a obce. K meziměstským vlakům by se mohly přidat i autobusy a městská hromadná doprava.

"Nechci být populista, který řekne, že to do dvou let bude. Je potřeba prověřit, jak jsou nastavené obchodní vztahy. Někde se třeba musí čekat, až doběhne smlouva, pak se musí zadat nová soutěž. Ale chci udělat maximum pro to, aby to možné bylo," slibuje po jednání s Havlíčkem Jurečka.

HN oslovily radnice všech českých měst, v nichž žije víc než sto tisíc obyvatel. A z žádného nezaznělo, že by šlo o nereálný plán. Zatím však od ministerstva dopravy nemají dostatek informací.

"Překážky nejsou, jde jen o systém uznávání plateb, protože předpokládám, že by to fungovalo tak, že by si cestující koupil například časovou jízdenku v Praze na celý víkend a jel by vlakem do Liberce, v našem městě MHD a k tomu navrch lanovkou na Ještěd. Pak jde o to, kolik kterému dopravci ze zaplaceného jízdného v Praze připadne," uvádí liberecký náměstek primátora Jiří Šolc. "Jde o to, najít technické řešení, které by bylo akceptované všemi dopravními podniky. A toto řešení zatím neznáme," přidává se mluvčí plzeňského dopravního podniku René Vávro.

"V tuto chvíli nemáme žádné informace," namítá brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl. "Ale určitě takovou změnu uvítáme, pokud to bude znamenat přínos pro cestující," dodává.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana by muselo jít o politické rozhodnutí. Částečně však už Praha připravená je. Její průkaz Lítačka lze využívat i v mnoha městech Středočeského kraje. Šlo by o to, překlopit systém Pražské integrované dopravy, do něhož jsou zahrnuty třeba i Kladno, Příbram nebo Mladá Boleslav, do celku, který bude připravovat ministerstvo.

"Nelze to udělat naráz, už jen z důvodu, že je mezi kraji velký rozdíl v připravenosti," upozorňuje ministr Havlíček. Třeba podle libereckého radního Šolce by to ale neměl být problém.

"Myslím, že je to zvládnutelné, my to v rámci integrované dopravy Libereckého kraje zvládáme na výbornou," pochvaluje si Šolc.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL