Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


23.02.2020

Vážení přátelé, mám pro Vás opět souhrn důležitých událostí uplynulého týdne. Přeji Vám příjemné čtení.

Spolupořádal jsem v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky seminář k novele energetického zákona, která má zamezit praktikám energetických šmejdů. Počet poškozených spotřebitelů neustále stoupá a na to je nutné reagovat. Chceme zavedení jasných pravidel a požadavků, kdo vůbec může činnost prodejce vykonávat. Jedná se o minimální požadavky na vzdělání, proškolování a určitou formu licence, aby měl Energetický úřad evidenci těchto lidí, která bude veřejná. Spotřebitel si tak bude moci prodejce ověřit a pokud prodejce podmínky poruší, přijde o licenci. Navíc by prodejci měli mít pojištění odpovědnosti za škodu pro případ, že spáchají újmu svému klientovi.

Mimořádný summit EU věnovaný víceletému rozpočtu skončil bez dohody. Oznámil to předseda Evropské rady Charles Michel. Vyjednávání se tak bude muset opakovat. Evropský výbor již dříve doporučil, aby při vyjednáváních ČR prosazovala opatření na podporu dostupnosti bydlení, malého a středního podnikání a skutečného rozvoje zaostávajících regionů. Bez ohledu na budoucí výsledky jednání se musíme zlepšit v čerpání z tzv. komunitárních programů, kde o peníze soutěží všichni žadatelé z celé EU. Dění v evropské politice komentoval i náš místopředseda Ondřej Benešík - http://bit.ly/37Olyqc

Ústavní soud zamítl návrhy prezidenta Miloše Zemana a poslanců ANO na zrušení části zákona o střetu zájmů. Jsem velmi rád, že Ústavní soud dokázal své rozhodnutí velmi kvalitně odůvodnit a zareagoval na nepravdy premiéra, že je to lex Babiš. Politik by si měl vybrat, zda chce podnikat či dělat vysoce postavenou funkci.

Miloš Vystrčil byl zvolen do čela Senátu. Gratuluji a přeji mu mnoho odvahy, pevných postojů a sil do náročné práce druhého nejvyššího ústavního činitele ČR. V čele Senátu potřebujeme člověka, který zvýší důvěru lidí v tuto komoru, její práci a nebude loutkou zahraničních zájmů.

Osm desítek českých vojáků bylo oceněno za alianční misi v Pobaltí. Česká armáda vojáky do Pobaltí vyslala v rámci vytvoření čtyř mnohonárodních praporů předsunuté přítomnosti NATO, které tímto opatřením reagovalo na obavy svých východních členů z některých kroků a postojů Ruska. Děkuji vám za vaši službu v zahraničí.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL