Lidovci kritizují návrh ministryně Maláčové o sloučení příspěvků na bydlení. Není to systémové řešení


12.02.2020

KDU-ČSL nesouhlasí s návrhem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na sloučení příspěvku a doplatku na bydlení do jednoho příspěvku. Podle lidovců není vhodné podmiňovat vyplácení dávek docházkou dětí do školy. „Tato novela může mnoha rodinám bydlení naopak oddálit, než jim pomoci,“ okomentovala nekvalitní návrh první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Novela zákona o příspěvcích na bydlení z dílny ministryně Jany Maláčové je nesystémovým a neefektivním řešením. Slučované dávky nejsou ani propojeny v jednom IT systému. KDU-ČSL nesouhlasí s tím, aby města měla možnost zrušit vyplácení dávek na jakékoliv ubytovny. Města by tak neměla povinnost zajistit pro dané příjemce dávek alternativní bydlení.

„Navázání dávek na školní docházku dětí může mnoho rodin vyloučit z možnosti mít vlastní bydlení. Toto opatření rozhodně samotným dětem nepomůže,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Lidovecký návrh na změnu volebního zákona by se měl dostat na řadu v rámci tak zvaného opozičního okénka v úterý odpoledne.

„Považujeme za bezprecedentní aby váha voliče nejmenší strany byla několikanásobně menší než váha voliče největší strany. Chceme zrušit načítací kvórum pro volební koalice, které je zbytečně přísné a nepřispívá ke svobodné demokratické soutěži. Pokud má mít hlas každého voliče stejnou váhu, je nezbytně nutné, změnit přepočet hlasů na mandáty," okomentoval návrh KDU-ČSL poslanec Marek Výborný s tím, že současný přepočet jednoznačně favorizuje vítězné strany a způsobuje nerovnost ve váze hlasu voliče.

Změnu DPH na pivo, která vzbudila v posledních dnech velký mediální rozruch, považuje KDU-ČSL za nesmyslnou. „Lidovci by byli připraveni jednat o jakémkoliv zjednodušení daňového systému nebo zlepšení podnikatelského prostředí. Zavedení tří sazeb DPH na pivo k ničemu takovému nepřispívá. Vláda místo řešení podstatných problémů řeší pivo,“ dodal předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL