Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


09.02.2020

Vážení přátelé, mám pro Vás opět souhrn důležitých událostí uplynulého týdne. Přeji Vám příjemné čtení.

Velké téma tohoto týdne – DPH na pivo. Ukazuje se, že celá vládní akce se snižováním DPH na čepované pivo byla jen marketingová bouda na voliče. Výsledkem bude pouze složitější daňový systém a komplikace. Uznejte sami, jestli má logiku platit v hospodě DPH 10 %, ale u stánku 21 % za stejnou věc? Sazby DPH budou celkem 3, ale variant výpočtu je ještě více, na DVTV se dopočítali až k číslu 9 - http://bit.ly/2SxkDVw

V Poslanecké sněmovna Parlamentu České republiky právě projednáváme novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která mimo jiné zamezí možnosti klamání spotřebitele! Doteď bylo možné si koupit v jednotlivých státech EU produkt od stejného výrobce, ale s jiným složením. Ještě jako ministr zemědělství jsem téma dvojí kvality otevřel na Radě ministrů zemědělství a postupně přesvědčil i kolegy ze zahraničí, že se tento problém musí řešit. European Commission připravila návrh, který členské státy postupně implementují do svého práva. Opatření vejde v platnost v rámci celé EU 28. 5. 2022.

Vláda zvolila velmi nestandartní postup, kdy Česko u Soudního dvora EU zažaluje Evropskou komisi kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert. Normální by bylo nechat proběhnout celé šetření až do konce a podle jeho výsledků případně zareagovat. Nejde ani o „věc právníků“, jak tvrdí pan premiér, ale o rozhodnutí kabinetu a mělo by proto být alespoň poctivě zdůvodněno.

Společně s Patrikem Nacherem se snažíme mapovat problematiku tzv. energetických šmejdů a ve spolupráci s Energetický regulační úřad k danému tématu pořádáme seminář, na který jste srdečně zváni. Více informací zde - http://bit.ly/2utIPjF. Pokud máte Vy, nebo někdo z vašeho okolí zkušenosti s jejich nekalými obchodními praktikami, tak Vám budu moc vděčný, když mi napíšete své postřehy a názory do komentářů, na email jurecka@kdu.cz, nebo mi přímo zavoláte na 603 755 240.

V týdnu jsem také dal jasně najevo, že respektuji dosavadní uspořádání ve vedení Senátu, jehož předsedou je v tomto volebním období zástupce ODS. Proto celé předsednictvo KDU-ČSL doporučilo senátorům našeho klubu, aby podpořili Miloše Vystrčila (ODS) jako kandidáta na nového předsedu.

Vláda se chystá projednávat záměry k přípravě na stárnutí populace. Všichni víme, že ČR potřebuje důchodovou reformu jako sůl, ale tato vláda na ni rezignovala. KDU-ČSL naproti tomu navrhuje rodinnou důchodovou reformu, která má zaručit spravedlivější důchody například pro maminky, které vychovali dítě, nebo pro vdovce a vdovy - http://bit.ly/38aHpt3

Naprostý unikát se podařilo nalézt archeologům při záchranném výzkumu pod budoucí dálnicí D35 u Ostrova v Pardubickém kraji. Jde o dřevěnou studnu, která je zároveň nejstarší pravěkou dřevěnou strukturou na světě. Potvrdil to dosavadní výzkum archeologů, kteří ji datují do let 5256 až 5255 před Kristem. Gratuluji!


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL