Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


02.02.2020

Vážení přátelé, mám pro Vás opět souhrn důležitých událostí uplynulého týdne. Přeji Vám příjemné čtení.

Pro mě osobně byl tento týden velmi hektický. Jako nový předseda KDU-ČSL jsem přebíral povinnosti Marka Výborného a diskutoval s novým předsednictvem o tom, jak si představujeme budoucí politiku lidovců. Ostatně na to se mě celý týden ptali také novináři, např. v rozhovoru na DVTV - http://bit.ly/2GxZp4p

V týdnu jsem zaznamenal mnoho diskuzí o tom, zda půjdeme do předvolební koalice s jinými opozičními stranami, nebo s kým po volbách budeme chtít jít do vlády. Já na to opakovaně odpovídal v rozhovorech jako např. ve výše zmíněném DVTV. Momentálně jsou pro mě prioritou krajské a senátní volby. V 9 krajích půjdeme do voleb v širší koalici a pouze ve 4 samostatně. Tedy tam, kde to je možné, tak spolupráci hledáme. Na celostátní úrovni nám situaci ztěžuje volební zákon. Tento týden jsme o tom již diskutovali s některými předsedy opozičních stran a probírali i možnost změn ve volebním zákoně, aby byl spravedlivější a hlasy občanů měly stejnou váhu. Dnes tomu tak není - http://rovnevolby.cz/. V těchto jednáních budu pokračovat se všemi předsedy stran ve sněmovně, kteří budou mít ochotu se k tomuto tématu sejít. Někteří komentátoři i lidé na Facebooku mě po zvolení kritizovali. Zřejmě je překvapilo, že chci, aby politika KDU-ČSL byla jasná, čitelná, otevřená lidem a uměla oslovit další voliče. Chápu, že se to konkurenci nelíbí, ale já nepřišel dělat údržbáře, který se spokojí s hranici 5 %! Chci s lidmi mluvit o jejich problémech a nabízet naše lidovecká promyšlená řešení pro aktuální situaci i budoucnost, protože to dnes chybí.

Bojujeme i nadále za rodiče! Zvýšením rodičovského příspěvku jen některým rodinám se bude zabývat Ústavní soud. Podání ústavní stížnosti podepsalo 51 senátorů z klubů KDU-ČSL, ODS, STAN, Senátor 21 a také dva nezávislí. Všem podepsaným velmi děkuji. Je důležité se nesmířit s postupem vládní koalice, která hází 70 tisíc rodičů přes palubu!

Senátor Lumír Kantor (KDU-ČSL) spolu s dalšími devatenácti senátory předložil návrh nového zákona o České komoře porodních asistentek, který mimo jiné umožňuje legalizaci domácích porodů za předem přesně stanovených podmínek. Zkušenosti Lumíra Kantora, který je také zároveň soudním znalcem v oboru neonatologie, jsou pro mě zárukou, že tento zákon je po velmi dlouhé diskuzi kvalitně připraven.

Bohužel i přes maximální snahu zemědělců se i díky mírné zimě hraboši šíří dál. Škody způsobené jejich činností mohou být v letošním roce násobně větší než loni, kdy se odhadují na více než 1,5 mld. Kč. Jsou také hlášeny první případy onemocnění lidí hantaviry, které jsou přenášeny právě hraboši. Existuje zde však možnost širokého využití aplikace RATRONU GW stojem Wumaki C9 do uměle vytvořených nor. Výhodou této formy aplikace je, že návnada s účinnou látkou je uložena pod zem. Výrazně se tak snižuje riziko, že s látkou přijdou do kontaktu jiné živočišné druhy. Dnes tato technologie existuje a zasloužila by si plošné využití v ČR včetně jednoduššího povolení o což jsem v úterý požádal pana ministra zemědělství Tomana (ČSSD).

Sněmovna i přes naše výhrady podpořila v 1. čtení odpadové zákony, které mají konec skládkování odpadu odložit z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030. Připadá mi naprosto nehorázné, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který má v prvé řadě dbát o životní prostředí, namísto toho podporuje, abychom dalších 6 let zbytečně zahrabávali odpad pod zem. Je to složitější téma a budeme mu věnovat velkou pozornost a připravíme návrhy na změnu parametrů, budeme Vás o tom informovat.

Jako jediný předseda politické strany zastoupené v PSP ČR jsem se vymezil vůči slovům premiéra o tom, že vláda nepomůže Číně v její krizové situaci. ČR by měla alespoň symbolickou pomoc poskytnout. Jsem rád, že premiér nakonec otočil a věřím, že vláda v průběhu týdne nabídne nějakou formu pomoci, která bude v našich možnostech. Přestože já sám i KDU-ČSL máme výhrady vůči současnému komunistickému režimu, tak bychom měli pomáhat v situaci, kdy jde o lidské životy.

Koledníci Tříkrálové sbírky, kterou každoročně pořádá Charita Česká republika, opět vybrali do svých pokladniček rekordní částku. Letos je to více než 131 milionů Kč. Výtěžek sbírky půjde na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Děkuji moc všem lidem dobré vůle, kteří se do sbírky aktivně zapojili, nebo do ní přispěli.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL