Ústavní stížnost k rodičovskému příspěvku podepsalo už 45 senátorů


30.01.2020

Tisková zpráva

Ústavní stížnost k nespravedlivému navýšení rodičovského příspěvku podepsalo zatím 45 senátorů a senátorek z klubů KDU-ČSL, ODS, STAN, SEN21 a také dva nezařazení. Iniciátor stížnosti Lumír Kantor (KDU-ČSL) ji chce se všemi podpisy odeslat ještě dnes Ústavnímu soudu. Podle většiny senátorů je navýšení rodičovského příspěvku nespravedlivé, protože vyčleňuje zhruba 70 tisíc rodičů, kteří sice mají potomky do 4 let věku, ale příspěvek již vyčerpali ve zrychleném režimu. Lidovci chtějí, aby tuto diskriminaci Ústavní soud zrušil a navýšený příspěvek tak mohli dostat všichni rodiče s dětmi do 4 let věku k 31.12. 2019.

„Oslovili jsme každého senátora, nevynechali jsme nikoho,“ zmínil iniciátor stížnosti Lumír Kantor na tiskové konferenci.

„Chceme využít naši legální možnost, jak odčinit nespravedlnost, která je v tom zákoně,“ řekl předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislý Petr Šilar.

Nový předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nabádá rodiče, kteří mají dítě do čtyř let věku, aby si požádali o navýšení příspěvku. Podle něj je velká pravděpodobnost, že by Ústavní soud mohl tomuto podání vyhovět. „Je nepochopitelné, že úprava se nepodařila prosadit tak, jak byla komunikována členy vlády,“ dodal Jurečka.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL