Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


27.01.2020

Vážení přátelé, mám pro Vás opět souhrn důležitých událostí uplynulého týdne. Přeji Vám příjemné čtení.

Nemohu začít jinak než ještě jedním poděkováním delegátům a Vám všem, kteří mi během víkendu posíláte své gratulace. Moc si toho vážím a slibuji, že udělám pro KDU-ČSL i tuto zemi maximum. Ostatně včera se nám na sjezdu povedlo navolit do předsednictva opravdu silný tým, takže na rozhodně to nebudu sám!

Tento týden jasně ukázal, jaká nemehla vybírá pan premiér do vedoucích pozic. Skoro to vypadalo jako by mezi sebou soutěžili, kdo promrhá více peněz. Započal to pan exministr dopravy Kremlík (ANO) se svým eshopem za 400 milionů Kč, který parta šikovných lidí nabídla udělat přes víkend zdarma. Zdatně mu sekundovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), jejíž ministerstvo zaplatí za nový IT systém o 1 miliardu Kč více než se předpokládalo a peleton uzavřel ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), kterému se pro změnu povedlo koupit radary 3x dráž než ostatním zemím v NATO. 

Sněmovna podpořila zákonné zavedení sdílených pracovních míst. Sdílené pracovní místo spočívá v tom, že se o jednu pozici dělí více pracovníků s kratším úvazkem. Principiálně je nápad určitě dobrý a mohl by pomoci např. matkám s malými dětmi nebo seniorům, ale jak správně poukázal Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), sdílená pracovní místa jsou pro zaměstnavatele dražší a vládní návrh to neřeší.

Školy mohou od pátku zjistit, kolik peněz dostanou letos od ministerstva na svůj provoz a na platy. Úřad na svém webu zveřejnil informace o tom, jaké částky pro jednotlivé školy stanovil - https://bit.ly/2RU6RvO. K dispozici zatím nejsou informace o částkách na provoz jídelen či školních klubů nebo na handicapované děti. O výši těchto peněz budou i nadále rozhodovat kraje, učiní tak zřejmě v březnu či dubnu. Zveřejnění těchto informací je určitě pozitivní. Ideální by ovšem bylo, kdyby školy dostaly také informace o tom, kolik dostanou na některé nepedagogy.

V týdnu nás rovněž zasáhla smutná zpráva o úmrtí Jaroslava Kubery. Byl to slušný člověk, který v roli primátora Teplic udělal pro zdejší lidi mnoho dobrého. Navíc dokázal kolegy i veřejnost pobavit svým neotřelým smyslem pro humor, což se dnes jen tak nevidí. Přeji pokoj jeho duši.

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. Nicméně přední francouzští lékaři, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem koronaviru, uvedli, že nákaza se v porovnání s těmi dřívějšími, například s onemocněním SARS, jeví slabší a riziko epidemie v Evropě je nyní malé. Informovala o tom agentura AP.

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) byl loni podle tamních lékařů největším transplantačním centrem v Evropě. Transplantovali tam 540 orgánů 486 pacientům. IKEM se podílí na transplantacích v Česku zhruba ze 70 procent. Celkem bylo za loňský rok nemocným voperováno 865 orgánů. Smekám před tamními lékaři a velmi si jich vážím. Jsou to lidé na svém místě, kteří dělají opravdu náročnou práci se skvělými výsledky.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL