Hraju na flétnu, sednu na traktor. I v tom jsou emoce, které vyhrávají volby, říká Jurečka


21.01.2020

Deník N

Stojíme na dobrém podvozku, ale musíme umět inovovat svou politiku, říká kandidát na předsedu KDU-ČSL Marian Jurečka. Strana podle něj ztratila na celorepublikové úrovni důvěru veřejnosti a chybí jí emoce.

Proč jste nechal o své kandidatuře do čela strany nejprve hlasovat své příznivce na Facebooku ?

Lidí na Facebooku se ptám na názor docela často. Chci znát jejich podněty. Bylo to v situaci, kdy jsem byl osobně rozhodnutý. Ale chtěl jsem se ještě zeptat, jak to vidí lidé.

Takže při většině nespokojených byste do toho nešel?

Kdyby tam bylo sedmdesát až osmdesát procent negativních komentářů a hlasování dopadlo v můj neprospěch, rozhodně bych se ještě zamyslel nad tím, proč nemám kandidovat. Lidé se mě většinou ptali, jak to zvládne rodina, doma jsme to ale měli vydiskutované. Nezazněl konkrétní důvod, proč bych neměl kandidovat.

Není to neobjektivní? Na Facebooku přece máte hlavně své příznivce. Těžko jste mohl čekat, že tam většina nebude s vašimi názory souhlasit.

Není. Pokud se politik vnitřně rozhodne, má se voličů, fanoušků nebo veřejnosti ještě zeptat.

Lidé vám v komentářích třeba vyčítali, že by nechtěli předsedu, který se nerozhodne sám za sebe. Kandidát by podle nich měl přijít a říct, že chce být předsedou.

Pokud chce člověk zůstat stát nohama na zemi, má mít určité, byť malé pochybnosti o tom, jestli je jeho rozhodnutí správné. Názory, že lídr má být ten nejsilnější vůdce, který se neptá a rozhoduje podle sebe, nejsou pro demokratickou stranu nejzdravější.

Podle posledních průzkumů agentury STEM se preference lidovců pohybují kolem šesti procent. Vy chcete ve sněmovních volbách získat 580 tisíc hlasů, což odpovídá zhruba jedenácti procentům. Jak toho chcete docílit?

Chtěl bych získat zpátky důvěru, kterou jsme na celostátní úrovni částečně ztratili. Lidé by měli vědět, že naše politika je nejen zájmem o člověka a jeho problémy, ale zohledňujeme i budoucí vývoj. KDU-ČSL by měla výrazně přidat, aby si lidé skutečně řekli: „To jsou lidovci, kteří se za nás bijí!“ Příkladem je aktuální ústavní stížnost ohledně zvýšení rodičovského příspěvku. Vládní koalice hodila přes palubu 70 tisíc rodin. Dále jsou to důchody. Andrej Babiš nezavírá nůžky, které jsou u důchodců rozevřené. Je tam obrovská množina maminek se dvěma dětmi, které jsou potrestané za to, že vychovávají budoucí plátce. Pak vdovy a vdovci, kteří mají v průměru o 2500 korun nižší důchod.

Jak si to vysvětlujete, že strana nemá důvěru na celorepublikové úrovni?

Především jsme nebyli schopni vystoupit z tradičních oblastí, které jsou s námi spjaty. Veřejnost si nás nejvíce spojuje s rodinnou problematikou a oblastí zemědělského venkova. Jde ale i o daleko palčivější témata, která budeme schopni řešit. To je bydlení, zdravotnictví, nedostupnost lékařů v některých oblastech i kvalita školství. Kvalitní podvozek nestačí.

Je tedy třeba lidovecká témata inovovat? 

Je dobré si tradiční témata udržet. Jako když firma vyrábí dobrý produkt. Škodovka stále vyrábí Octavii a udělala z ní výborné a žádané auto, ale přidali také nové atraktivní modely. V našem případě jde o témata, která osloví voliče STAN, TOP 09 i některé voliče hnutí ANO. Musíme umět inovovat svou politiku tak, abychom byli konzervativní stranou postavenou na dobrém podvozku, ale musíme přidat i dobré modely s užitnou hodnotou.

Dalšími známými kandidáty na předsedu jsou europoslanec Tomáš Zdechovský a předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek. V čem jste lepší?

Nechci hodnotit, jestli jsem lepší.

Oni pro vás evidentně nebyli ta správná volba, když do toho sám jdete, nebo ne?

Svou kandidaturu vnímám jako nabídku svých schopností, zkušeností a pracovitosti. Nemám to jako dobývání kariérního cíle.

Končící předseda Marek Výborný na minulém sjezdu uspěl zřejmě i díky projevu, v němž se vymezil vůči vám a Pavlu Bělobrádkovi. Vlastně odsoudil i vládní angažmá lidovců. Neukázalo se tedy, že strana zvolila jinou cestu?

V tu dobu byla poptávka po nové tváři. Mnoho delegátů si od volby slibovalo, že zafunguje efekt novosti, díky kterému KDU-ČSL v krátkém čase v průzkumech povyroste třeba o 1,5 až dvě procenta. Někteří měli pocit, že my z předchozího vedení nejsme dostatečně atraktivní a kvůli vládnutí s Andrejem Babišem si neseme stigma. Teď jsme v naprosto výjimečné situaci. Množina lidí, kteří jsou schopni a připraveni prodrat se do vedení KDU-ČSL, už není tak široká. To si řekněme na rovinu. Potřebujeme lidi se zkušeností, kteří jsou v Poslanecké sněmovně. Právě tam se totiž soustředí 75 procent politiky i mediální pozornosti.

Takže to bude spíš pragmatická volba?

Bude to uvážlivá volba. Mnoho lidí a delegátů si po brněnském sjezdu poměrně rychle uvědomilo, že ona novost a výrazná výměna byly příliš silné. Ti, kteří byli z volby nejprve nadšení, brzy začali říkat, jestli jsme to s omlazením nepřehnali. Je dobré mít zkušenost a senioritu a zároveň mít drajv a určitou míru kritičnosti.

Litovali, že zvolili předsedou Marka Výborného?

Nemluvil jsem o Markovi, ale obecně. Do předsednictva najednou přišlo pět nových lidí. Zůstal tam jenom Honza Bartošek a z titulu předsedy senátorského klubu Petr Šilar.

Podle vás by teď volili jinak?

To je otázka. Ale říkali mi to.

Jak hodnotíte své šance?

Po zkušenosti z loňského roku se snažím stát nohama na zemi a počítat i s tím, že zvolený nebudu. Rozhodně si neříkám, že jsem favorit a budu předsedou. Pokud bych jako předseda neuspěl, jsem ochoten kandidovat s určitou podmínkou do předsednictva. Nebude se tedy opakovat situace na brněnském sjezdu, protože některé části Markova projevu stále považuji za nefér a nepravdivé.

Berete vážně kandidaturu Tomáše Zdechovského? Od některých lidovců zaznívá, že chce jen přitáhnou pozornost médií.

Jeho i Honzu Bartoška beru jako faktické protikandidáty.

Jan Bartošek zvažuje, že by se z Česka mohla stát konopná velmoc. Tomáš Zdechovský chce oslovit i homosexuály. Čím chcete zaujmout vy?

Chci, aby KDU-ČSL byla první stranou, která lidi napadne, když budou chtít lepší budoucnost pro sebe i své děti.

Podle Zdechovského vyhrávají volby ekonomická témata. Souhlasíte s ním?

Volby vyhrávají emoce. Chtěl bych v lidech vzbudit pozitivní emoce ve vztahu ke KDU-ČSL. Jako lidovci jsme často až moc racionální. Popíšeme problém a nabídneme promyšlené, konstruktivní řešení. Ale chybí tomu emoce, aby to člověka zvedlo ze židle a šel nás volit. Potřebujeme emoce.

Jste tedy moc konstruktivní?

Musíme k té konstruktivnosti přidat emoci. I u té škodovky víme, že je to sice auto, ale stala se z něj emoce: Já tu oktávku chci!

Jak tu emoci chcete vytvořit?

Jde o víru, že tenhle konkrétní politik nás nevodí za nos jen proto, aby získal hlas, ale během volebního období klidně přešel od pravicového spektra k levicovému. A říká to, co mu vychází v průzkumech. Já vím, že pro mě, mé děti a vnoučata je tohle nejlepší volba.

Jak to tedy chcete naroubovat na značku lidovců?

Souvisí to s denní prací politika. Začíná to předsedou, který má energii a chuť. To co říká, i žije.

Budete hrát na flétnu nebo tančit?

Ano, jsem politik, který je mimochodem i muzikant. Jsme normální lidé, ačkoli nás voliči vnímají jako politiky z akvária, kteří jen hlasují, berou vysoký plat a o praktickém životě nic neví. Umím hrát nejen na flétnu, ale sednu si i na traktor a kombajn. I v tom je emoce. Umím žít normální život.

Máte pocit, že Marek Výborný nevyvolával emoce?

Měl na to strašně krátký čas.

Takže je nevyvolával.

Měl na to strašně krátký čas.

Jak bude vypadat vyvolávání emocí v praxi?

Je to otázka další komunikační strategie. Už teď se o to snažím na Facebooku i při komunikaci s lidmi. Snažím se dál sdělovat emoci dobrých, pozitivních řešení.

Už máte jasno, koho budete chtít jako prvního místopředsedu, případně koho byste chtěl v předsednictvu?

Je brzy říkat, kdo přesně má být předsedou, místopředsedou. Záleží na tom, jak dopadne samotná volba.

Chtěla jsem slyšet, koho byste rád vedle sebe viděl na pozici místopředsedy.

Předpokládám, že oba dva kandidáti na předsedu budou chtít být v předsednictvu. Měla by tam být zastoupena Sněmovna, Senát i Evropský parlament a do budoucna i krajská úroveň. Byl bych rád, aby Tomáš Zdechovský či Vít Kaňkovský případně kandidovali na místopředsedu. Ze stávajícího týmu by měla pokračovat Šárka Jelínková i Petr Hladík. Svou práci opravdu odvedli. A také Ondřej Benešík. V případě Honzy Bartoška bych byl rád, aby byl členem předsednictva z titulu předsedy poslaneckého klubu. 

Ze všech tří kandidátů na předsedu se tváříte nejvíc skepticky na možnou předvolební koalici s TOP 09 a STAN. Proč?

Ne skepticky, ale realisticky. A vysvětlím proč. Před třemi lety jsem hodně chtěl koalici se STAN, prosazoval jsem ji. V KDU-ČSL mě to stálo hodně kapitálu a mnoho lidí mi pak vyčítalo, že jsem byl motorem koaliční spolupráce. Ale pokud se nezmění parametry volebního zákona a zákona o financování politických stran, troufnu si po té zkušenosti říct, že vytvoření koalice vícero stran je v tento okamžik nerealistické.

To je jediný kámen úrazu?

Jedna věc jsou kvora, druhá věc jsou limity zákona o financování politických stran. Když vytvoříte koalici, můžete podle dnešního zákona vzít maximálně tři miliony korun z finančních prostředků KDU-ČSL a dát je do společného projektu. Víc nesmíte. A když v koalici uspějete, máte velké problémy prostředky od státu legálně vrátit zpátky do politických stran, aby mohly financovat svůj běžný provoz. To si mnoho lidí neuvědomuje. Tím martyriem jsme procházeli a už tehdy to bylo velké varování. A naše koalice nedopadla kvůli tomu, že bylo ohroženo kvorum deseti procent. To je pro mě obrovské memento. Nechci pro nemalou část veřejnosti vytvářet planou naději, že něco takového dokážeme, pokud se parametry zákona nezmění.

Věříte tomu, že Ústavní soud vyhoví vaší stížnosti a hranici deseti procent zruší?

Věřím tomu, že Ústavní soud se tím bude brzy zabývat a řekne, jestli to je, nebo není v rozporu se Základní listinou práv a svobod. Myslím, že to je v rozporu s rovným právem. Spolupráci ale neodmítám. Na krajské úrovni tyto legislativní překážky nemáme.

Mluvil jste o tom, že volební zákon je v tomto ohledu nespravedlivý. Proč to řešíte až teď, když se vás to bezprostředně týká?

Na rovinu. Velmi si vyčítám a považuji to za jednu z chyb, že jsme si novelu volebního zákona nedali jako jednu z podmínek do koaliční smlouvy v minulé vládě.

Zkoušeli jste to alespoň prosadit?

Ani to ne. Bohužel. Prostě na to téma vůbec nedošlo. Nepamatuji, že by někdo za těch 21 let měl snahu říct, že je to nefér a měli bychom s tím něco udělat.

A pak přišel Andrej Babiš, který si dlouhodobě drží zhruba třicet procent, a malé strany se najednou, když jim teče do bot, obrací na Ústavní soud.

Souhlasím s vámi, mělo to přijít dřív. Ale odhlížím od toho, že je tady Andrej Babiš. Principiálně považuji za nefér, že je tady tak absurdní rozdíl v tom, kolik hlasů musíte získat na jeden mandát poslance.

Jak pokračuje dojednávání koalic v krajích?

Ve čtyřech krajích by měla jít KDU-ČSL samostatně a ve zbývajících krajích jdeme formou spolupráce, kde jsou lidovci buď dominantní partner, nebo integrující prvek, k němuž se přidávají další subjekty.

Vznikne někde společná kandidátka se Starosty?

To je bohužel bolestivé téma. Teď to vypadá, že společně se STAN půjdeme ve Středních Čechách. V ostatních krajích je to zatím s velkými otazníky a vypadá to, že se to spíš nepodaří.

Poškodilo to nějak vztahy mezi vámi a hnutím STAN?

Musím říct, že pro mě i mnoho kolegů v KDU-ČSL je zklamáním, jakým způsobem teď STAN ke koaliční spolupráci přistupuje. Předseda Vítek Rakušan nás na podzim vyzval, ať víc spolupracujeme. Ale když jdeme kraj od kraje, až na dvě výjimky jsme se skoro nikde nedokázali se STAN domluvit.

Je to kvůli tomu, že za ně kandidují silné osobnosti, nebo hrají roli i staré křivdy?

Doteď nerozumím, proč to tak je. Ze strany některých zástupců STAN jsem slyšel, že teď chtějí především posilovat vlastní značku. Pokud všichni budeme chtít posilovat vlastní značku, neměli bychom se veřejně vyzývat k vytváření spolupráce, když potom skutek utek.

Pro iDnes.cz jste řekl, že nevylučujete spolupráci s hnutím ANO. zdůvodnil jste to tím, že nevíte, co bude za dva roky s Andrejem Babišem. Máte pocit, že nějaké kauzy kolem Andreje Babiše jsou vymyšlené?

Ne, jen nevím, jestli za dva roky ty kauzy budou uzavřené a s jakým výsledkem.

Nebojíte se, že i tak budou kauzy Andreje Babiše pronásledovat?

Nechci hodnotit, co bude za dva roky. Netroufám si věštit z křišťálové koule. Pro mě je trestní stíhání nepřijatelné. A nevím, jaké další kauzy se mohou objevit nebo které už budou vyřešené a nebudou v tu dobu kauzami.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL