Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


13.01.2020

Vážení přátelé, mám pro Vás první letošní souhrn důležitých událostí uplynulého týdne. Přeji Vám příjemné čtení.

Tak už je to venku. Jdu do toho a budu na sjezdu kandidovat na předsedu KDU-ČSL! Pokud jste nestihli moji tiskovou konferenci, kde jsem sdělil proč jsem se nakonec rozhodl kandidovat a jaká by podle mne měla být lidovecká politika, tak se můžete podívat na její záznam - https://bit.ly/2FJWx46

Senátor Lumír Kantor (KDU-ČSL) a advokát Ondřej Strava připravili ve spolupráci s iniciativou #takepecujeme ústavní stížnost, která reaguje na nespravedlivé navýšení rodičovského příspěvku. Toto navýšení se totiž netýká zhruba 70 tisíc rodičů, kteří sice mají potomky do 4 let věku, ale příspěvek již vyčerpali ve zrychleném režimu. Lidovci chtějí, aby tuto diskriminaci Ústavní soud zrušil a navýšený příspěvek tak mohli dostat všichni rodiče s dětmi do 4 let věku k 31.12. 2019. Ústavnímu soudu by měla být stížnost odeslána do konce ledna.

Bývalá ministryně spravedlnosti a nynější vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) prý nakonec odmítne svou nominaci na ombudsmanku. Její výmluvy, že nevěděla, kdo je prokurátor z případu Milady Horákové Urválek atd. jsou nedůstojné. Stejně tak vyjádření některých jejích kolegů. Například podle pana poslance Ferance (ANO) vlastně o nic nejde a je to stejné jako bychom někoho kritizovali za zpívání v pionýru. Co ale čekat od někoho, kdo 30 let po revoluci vládne s KSČM?

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce do pár měsíců předložit reformu penzí. Doufám, že se bude jednat o skutečnou reformu, která zajistí udržitelnost penzí do budoucna, napraví současné křivdy a představí jasný plán financování. Již dnes je 1,2 milionu maminek, které mají výrazně nižší důchody jen proto, že vychovávaly děti. Podobně jsou na tom vdovy a vdovci nebo invalidé. Všem těmto lidem musíme výrazněji pomoci.

Výše přídavku na dítě se nadále bude odvíjet nejen od jeho věku, ale také od typu příjmů rodičů. Ústavní soud ponechal v platnosti ustanovení s vyšší sazbou pro rodiny, v nichž aspoň jeden rodič pracuje anebo pobírá dávky podmíněné předchozí prací. Jsem za toto rozhodnutí rád, neboť je důležité nastavit podmínky tak, aby byly zvýhodněni právě pracující rodiče.

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) dostal pokutu 10,67 milionu korun za zneužití dominantního postavení. Uložil ji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval od provozovatelů ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován. Pokuta zatím není pravomocná, ale postup OSA se mi zdá nehorázný.

Výsledky monitoringu výskytu škodlivých organismů získané inspektory ÚKZÚZ potvrdily kontinuální nárůst populací hraboše i v průběhu měsíce listopadu a prosince. Ministr zemědělství a životního prostředí před tímto problémem strkají hlavu do nory. Za loňský rok byly škody zemědělců přes 1,5 mld. Kč. Dokud nezačne chybět obilí a nezdraží pečivo, tak některým lidem v Praze asi nedojde, jak vážný problém to je. Opakovaně jsme se tím zabývali na jednání Zemědělského výboru PS PČR a žádali oba ministry, aby se dokázali sejít a najít řešení, bohužel nic. Není možné zemědělce nechat v situaci, kdy jim na některých pozemcích i přes jejich maximální úsilí (opakovaná podmítka, orba, berličky pro dravce) vznikají fatální škody a oni nemohou využít ani aplikaci do nor, stát jim neumožní nic a ani nepomůže kompenzovat! Opět tohle téma otevřu na jednání Poslanecké sněmovny, protože dopady mohou být katastrofální.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL