Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


15.12.2019

Vážení přátelé, mám pro Vás opět souhrn důležitých událostí uplynulého týdne. Přeji Vám příjemné čtení. 

Česká republika si bude 21. srpen připomínat oficiálně jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Novelu zákona o státních svátcích podepsal prezident. Návrh, jehož jsem rovněž signatářem, vzešel od Jiří Mihola (KDU-ČSL) a já mu za něj moc děkuji. Je důležité, aby ani budoucí generace nezapomněly na to, co se v létě 1968 stalo.

Ekologové uvítali dohodu členských států EU o záměru dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Zároveň vyzvali k rychlým činům a ambicióznějším cílům. Je dobře, že záměr EU premiér Babiš (ANO) nakonec nezablokoval. Nyní musí začít makat na ochraně klimatu i doma. Mohl by např. začít tím, že změní rozhodnutí nechat snadno kompostovatelné a recyklovatelné odpady zahrabávat na skládky ještě dalších 10 let! O tomto nesmyslném vládním přístupu jsem psal zde https://bit.ly/2PriTwV

Konec politických trafik! Nominační zákon, který zprůhlední výběr kandidátů do vedení státních firem a zavádí do něj jasná pravidla, podepsal prezident. Spolu s kolegy v PS jsme připravili pozměňovací návrh, který upravil původní vládní do funkční podoby. Děkuji jim za spolupráci a rovněž za podporu Rekonstrukce státu. Mám velkou radost, že se nám to nakonec povedlo. Další fáze je donutit vládu, aby určila strategii pro správu státních firem, která není nikde popsaná.

Vláda podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) zřejmě nepřijme důchodovou reformu a také se nechystá snižovat odvody na sociální pojištění. Podle expertů je přitom nynější důchodová soustava beze změn do budoucna neudržitelná a sám premiér Babiš (ANO) nám reformu důchodů už 5 let slibuje. Tohle je obrovská chyba. Jednou ze základních povinností vlády je zajistit, aby lidé, kteří poctivě pracovali, dostávali i v budoucnu penzi a nečekat jenom až nám současný systém zkolabuje. Jako lidovci jsme si tohoto problému velmi dobře vědomi, a proto přicházíme se skutečně rodinnou důchodovou reformou, která by zaručila spravedlivější důchody např. pro maminky, které vychovali dítě, nebo pro vdovce a vdovy. Více o našem návrhu zde https://bit.ly/34maLSx

Státní příspěvky zaměstnavatelům na platy lidí se zdravotním postižením vzrostou o 800 korun až na 12 800 korun měsíčně. Cílem je zajistit zaměstnavatelům alespoň částečnou kompenzaci dopadu zvýšení minimální mzdy. Poslaneckou novelu schválil senát. Do budoucna by o navyšování příspěvku měla rozhodovat vláda. Tohle navýšení velmi vítám. Pomáhat nejohroženějším v naší společnosti je pevnou součástí našeho křesťansko-demokratického programu.

Právo řešit s úředníky své záležitosti výhradně elektronicky by již brzy mělo být realitou. Nemusíte se ale bát, že třeba vaše babička si najednou už nic nevyřídí, protože listinná forma bude stále zachována. Úřady by měly požadovat nezbytné údaje pouze jednou. Konkrétní seznam služeb, kterou budou úřady poskytovat se ještě stanoví a bude postupně doplňován. To vše díky zákonu o právu občanů na digitální služby, který ve středu schválil Senát. Momentálně čeká jen na podpis prezidenta.

Na realitní makléře budou vyšší nároky. Podle nových pravidel budou muset mít vystudovaný bakalářský titul v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je, že bude mít makléř vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Makléři by také měli sdělovat klientům výši své provize a nebudou si moci nárokovat provizi zároveň od prodejce i kupujícího. Hlavně povinnosti ohledně provize beru jako velmi pozitivní krok, abychom zabránili šizení lidí při nákupu nemovitosti, která je pro většinu z nás největší investicí v životě.

Jedna velmi pozitivní zpráva na závěr. V Česku bude od roku 2021 sídlit nová Agentura EU pro Kosmický program (EUSPA). Vznikne rozšířením organizace GSA, která v Praze řídí evropský družicový systém Galileo. V ČR se již dnes účastní kosmického programu kolem 50 firem a díky podnikatelskému inkubátoru ESA BIC se v ČR navíc rozvíjí více než 20 dalších firem, které zpravidla využívají kosmické technologie na Zemi. Je to tak nejen otázka prestiže takovou agenturu ve své zemi mít, ale i nových příležitostí pro naše podnikatele, inženýry a vědce.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL