Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


08.12.2019

Vážení přátelé, mám pro Vás opět souhrn důležitých událostí uplynulého týdne. Přeji Vám příjemné čtení.

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok se schodkem 40 mld. Kč. Vláda s komunisty i s SPD odmítla podpořit jakýkoli návrh opozice. Máme rozpočet spotřeby nikoli budoucnosti, bez vize. Rozpočet, který není přívětivý k rodinám. Osobně jsem neuspěl s návrhem na přesun 4 mld. Kč z obsluhy státního dluhu lesníkům na náhrady škod způsobených kůrovcem. Škoda, tuto pomoc lesníci urgentně potřebují.

Černý týden prožil pan premiér. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení jeho trestního stíhání v kauze společnosti Farma Čapí hnízdo. Podle něj bylo nezákonné a předčasné. Známe již také finální podobu auditu Evropské komise o střetu zájmů Andreje Babiše (ANO), kterou zveřejnil Deník N. Auditoři jasně konstatují, že je ve střetu zájmů a ovládá společnost Agrofert. Rád bych se zabýval problémy, které má naše země, a ne problémy pana premiéra, nicméně musíme zajistit, aby na chyby pana premiéra nedoplatili běžní občané a aby pravidla a zákony platily pro všechny. Na text auditu se můžete podívat na https://bit.ly/2OUCvsV

Senát doporučil rozšířit okruh rodin s nárokem na vyšší rodičovský příspěvek. Navýšení rodičovského příspěvku by mohli získat i rodiče s dětmi do čtyř let věku, kteří příspěvek v dosavadní výši už vyčerpali. Ministerstvo práce oznámilo, že by dolní komora měla zákon znovu projednávat 17. prosince. Jako lidovci tento návrh podporujeme a podle senátorky Renaty Chmelové (KDU-ČSL) by takto na navýšení dosáhla pětina rodin s dětmi do čtyř let.

Zástupci České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty předali ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (ČSSD) petici s 56 tisíci podpisy. Chtějí, aby resort usiloval o šetrnější zemědělské postupy vůči krajině. Česko by podle nich mělo být také aktivnější v prosazování ekologických témat na evropské úrovni. Vystoupil jsem na toto téma v pořadu 90 ČT24 v čase 48:50. Podívejte se na https://bit.ly/2PlpEPB

Včera jsem byl zvolen lídrem kandidátky KDU-ČSL do krajských voleb v roce 2020! Představil jsem několik základních priorit, a to systematičtější plánování staveb a oprav infrastruktury, péči o životní prostředí a podporu startupových projektů a podnikatelů u nás v kraji, který má i díky vědcům z Univerzity Palackého neskutečný potenciál. Zároveň jsem byl navržen na celostátního lídra KDU-ČSL. Děkuji kolegům za jejich důvěru. Případnou kandidaturu stále probírám jak s členy strany, tak svou rodinou. Rozhodnu se během následujících týdnů.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL