Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


29.11.2019

Vážení přátelé, mám pro Vás opět souhrn důležitých událostí minulého týdne:

Bezpečnostní informační služba vydala výroční zprávu za rok 2018. Za nejvážnější hrozbu pro ústavnost v ČR považuje BIS šíření dezinformací proruskými aktivisty. Mluvčí Hradu ihned vystartoval, že je nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory. Za mých mladých let se ještě tomu „odlišnému názoru“ říkávalo lež a dostal jsem za každou leda tak facku od maminky. Dneska už bych třeba mohl pomýšlet na nějaké vyznamenání.

Mnoho z Vás mi tento týden píše s dotazem, jak se stavím k zpřísnění postihu za týrání zvířat a využívání zvířat v cirkusech. Vyšší postih za týrání zvířat podporuji. Je však nutné s kolegy dohodnout přijatelný kompromis, aby byla nastavena rozumná sazba vzhledem k dalším trestným činům a zároveň jsme měli dostatečnou podporu v Poslanecké sněmovně. Co se týče cirkusů, tak z mého pohledu by bylo ideální zakázat pouze využívání šelem (kočkovité šelmy, medvědi). Naopak bych ponechal možnost drezury např. koní nebo slonů. Koně tradičně vnímáme jako hospodářská zvířata a v našem evropském prostoru jsou trénováni v rámci drezury např. v Národním hřebčíně v Kladrubech, který je zapsán v seznamu UNESCO. Podobně je v některých asijských nebo afrických státech nahlíženo na slony.

V rámci KDU-ČSL podáváme několik pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu na příští rok. Nedostatek financí spatřujeme především v oblastech sociálních služeb, zemědělství, školství a zdravotnictví. Uvědomuji si, že nemůžeme překopat celý rozpočet, ale chceme ukázat, kde jsou naše priority. Já např. navrhuji vyčlenit 4 mld. Kč na kompenzace pro majitele lesů zasažených kalamitní situací a zvýšit rozpočet na pozemkové úpravy o 0,5 mld. Kč v rámci boje se suchem a podpory zadržování vody v krajině. Podrobněji si o našich návrzích můžete přečíst na https://bit.ly/2qRnrmw.

Sněmovna neprojedná možné přijetí dětí z řeckých uprchlických táborů. V zemi, ve které v roce 1939 nezištně zachránil stovky dětí sir Nicholas Winton, vládní koaliční většina odmítla diskutovat o pomoci pro 40 opuštěných dětí! Zvítězil obchodník se strachem a lží T. Okamura, ze kterého na zadek sedla celá koalice. ČR se prý nedokáže dočasně postarat ani o pár sirotků. Fakt se máme bát 40 dětí? V 90. letech do ČR přišlo např. zhruba 3500 uprchlíků z Bosny a Hercegoviny nebo 1100 muslimů z Kosova. Nevšiml jsem si, že by v ČR páchali atentáty a islamizovali celou republiku. Jak to podle Okamury zvládne těch 40 dětí, to je mi záhadou.

Do Olomouce se přesunul originál nejstarší keramické sošky na světě - Věstonické venuše (stáří téměř 30 000 let). Momentálně je již k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Vystavena bude až do 8. prosince. Snad mi vyjde chvilka se také podívat. O zapůjčení jednalo muzeum 3 roky, takže velká gratulace řediteli Holáskovi, že to zvládli úspěšně dojednat a realizovat.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL