Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


22.11.2019

Vážení přátelé, mám pro Vás opět souhrn důležitých událostí minulého týdne:

Nemohu začít jinou zprávou, než že se náš současný předseda Marek Výborný rozhodl odstoupit ze své funkce. Jako táta jeho postoj zcela chápu. Ukázal, že rodina je na prvním místě, a tak to má být. Děkuji mu za to, co pro KDU-ČSL v roli předsedy stihl udělat a přeji mu hodně sil. Mnoho z Vás mi píše s dotazem, zda se budu ucházet o post předsedy. Zatím jsem se nerozhodl. Potřebuji vše pečlivě zvážit a probrat se svou rodinou.

Na jednání ústavních komisí Sněmovny a Senátu zástupci ANO a SPD odmítli diskutovat o kompetencích hlavy státu. Prakticky jakékoli úpravy odmítli také komunisté. S ostatními stranami jsme se chtěli bavit o tom, jak upravit některé kompetenci či odstranit nejasnosti v Ústavě, aby náš systém nemohl směřovat k poloprezidentské variantě. Nicméně zástupci jmenovaných stran nechtějí budovat dlouhodobě stabilní systém, ale jen si honit politické body osočeními, že kdokoli chce o daném tématu hovořit je zahořklý odpůrce prezidenta Zemana. Změny by se samozřejmě mohly načasovat až na další prezidentské období, takže je to nesmysl.

Obce by měly letos a příští rok ukončit hospodaření s přebytkem. Pochlubila se tím ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Obce a kraje hospodaří zodpovědně, ale česká vláda na to bohužel kašle a dál počítá s deficitními rozpočty. Tedy chlubit se tím, že ČR má veřejné finance na špičce EU je sice pravda, ale z úst ministryně financi je to chlubení se cizím peřím.

Iniciativa Češi pomáhají má seznam zhruba 200 rodin, které by byly ochotny přijmout dětské uprchlíky z řeckých táborů. Vyzvala proto vládu, aby poskytnutí pomoci umožnila. Iniciativu naší europoslankyně Michaela Šojdrové (KDU-ČSL) premiér Andrej Babiš (ANO) odmítal s tím, že Česko bude pomáhat v zemích uprchlíků. Zmínil plán vybudovat sirotčinec v Sýrii. Týdeník Respekt před nedávnem informoval o tom, že se záměr neuskuteční. Doufám proto, že tentokrát premiér nebude bránit solidaritě ze strany jiných, když ji sám projevit odmítá.

Sluší se však vládu i pochválit, pokud udělá správnou věc. Andrej Babiš (ANO) při své návštěvě v Kyjevě odmítl ruskou anexi Krymu. Na rozdíl od prezidenta Zemana ukázal jasný názor, který reprezentuje naši zahraniční politiku. Chválím také, že na Ukrajinu vůbec přijel, je důležité pokračovat v úzké spolupráci s Ukrajinou i na vládní úrovni.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL