Souhrn nejdůležitějších událostí týdne


15.11.2019
Vážení přátelé, mám pro Vás opět výběr důležitých událostí uplynulého týdne:
 
Nejnovější statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí ukazují, že stále více lidí raději zůstává déle doma s malými dětmi. Právě to chceme umožnit i nadále, a proto jsem já i celá KDU-ČSL podpořili vyšší rodičovský příspěvek. Podpora rodin je pro nás naprostý základ!
 
Předsednictvo KDU-ČSL se usneslo, že podporujeme dlouhodobou iniciativu europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL). Po apelu našeho předsedy Marka Výborného na ministra zahraničí nám bylo přislíbeno, že zástupci české ambasády v Aténách navštíví řecké uprchlické tábory. Všechny děti, které by ČR přijala, by nejdříve prošly bezpečnostní prověrkou a ruku na srdce, o několik desítek sirotků se určitě zvládneme postarat.
 
Předkládáme návrh na změnu zákona, která má za cíl srovnat váhu hlasu občanů v jednotlivých krajích a odstranit pozůstatek Opoziční smlouvy v podobě vyšší uzavírací klauzule pro koalice. Není fér, aby 1 člen hnutí ANO reprezentoval ve sněmovně 19 000 voličů, já jako lidovec 29 000 nebo dokonce některý z kolegů až 44 000 občanů. Zrušení vyšší klauzule by mělo ostatně také výhodu především pro voliče. Vlády v ČR bývají složené z více stran. Pro voliče je určitě lepší, když se tvoření koalic začne už před volbami, bez kalkulací ohledně nutných %, kdy je všichni dopředu uvidí a budou se tak moci lépe rozhodnout.
 
Hospodářsky výbor neschválil vládní návrh rozpočtu Státních hmotných rezerv a vyzval vládu, aby peníze z prodeje kovů vláda účelově vázala a investovala je zpět do lepšího vybavení SHR a posílení bezpečnosti občanů ČR. Není možné peníze stále jenom projídat, brát si, kde je to možné a nemyslet přitom na budoucnost.
 
Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo organizaci Člověk v tísni na seznam zahraničních a mezinárodních nevládních organizací, jejichž aktivity jsou nežádoucí. To, že v Rusku nebudou s povděkem hledět na organizaci bránící lidská práva málo koho udivuje. Očekával bych proto, že postoj premiéra ČR nebude překvapení, ale jasná a rozhodná reakce. Děkuji alespoň T. Petříčkovi, že se snaží zachránit zbytky cti české diplomacie.
 
Ve čtvrtek jsem také podal 2 pozměňující návrhy k návrhu státního rozpočtu pro rok 2020. Chci vyčlenit 4 mld. Kč na kompenzace pro majitele lesů zasažených kalamitní situací, protože vláda v rozpočtu na příští rok s fin. prostředky na kompenzaci bohužel nepočítá. Dále jsem navrhl zvýšit rozpočet na pozemkové úpravy o 0,5 mld. Kč v rámci boje se suchem a podpory zadržování vody v krajině. Vláda momentálně na tyto problémy bohužel nevyčlenila dostatečné finanční prostředky. Ještě dodám, že 4 mld. Kč navrhuji vzít z prostředků vyčleněných na obsluhu státního dluhu, které se už mnohokrát v minulosti ukázaly jako přemrštěné a 0,5 mld Kč z vládní rozpočtové rezervy na příští rok.

Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL