Eutanazie hrazená státem: návrh zákona se finalizuje, odpůrců je řada


14.11.2019

MF DNES

Pokud bude v Česku legalizována eutanazie, budou o ni moci požádat všichni občané zemí Evropské unie, kteří splní zákonem dané podmínky. Shodla se na tom v úterý pracovní skupina k návrhu zákona o eutanazii. Autoři návrhu, který by v Česku uzákonil eutanazii a asistovanou sebevraždu, původně zvažovali, že by o ukončení života mohli požádat jen občané České republiky. „Vzhledem k tomu, že budeme chtít, aby eutanazie byla hrazena ze zdravotního pojištění, budou o ni moci požádat všichni občané zemí Evropské unie, kteří splní zákonné podmínky,“ řekla MF DNES lékařka a poslankyně za ANO Věra Procházková.

Společně s ní je v pracovní skupině ještě pirátský poslanec Lukáš Bartoň a dále pak zástupci ministerstev zdravotnictví a spravedlnosti a Ústavu etiky a práva. „Nechceme, aby se z toho stal byznys se smrtí. Právě proto by výkon eutanazie měly hradit zdravotní pojišťovny,“ zdůvodnila rozhodnutí skupiny Procházková s tím, že cizinci si proplacení budou muset s pojišťovnou domluvit předem. Nebo si ho sami uhradit. „Bylo by to stejné jako u interrupcí,“ vysvětlila politička. O eutanazii by podle návrhu v budoucnu mohli požádat dospělí nevyléčitelně nemocní pacienti, kteří budou duševně naprosto zdraví. „Nebo ti, kteří budou mít předem vyslovené přání o ukončení života pro případ, že už jim to jejich stav neumožní,“ uvedla Procházková.

Stav pacienta bude muset potvrdit konzultující lékař. Počítá se s tím, že k procesu budou přizváni zdravotníci lékařského zařízení, kteří potvrdí, že pacient jedná z vlastní vůle. To, jak bude usmrcení probíhat – jestli pacient bude chtít asistovanou sebevraždu, nebo aby to aktivně vykonal lékař – bude však už jen na něm. „Nechceme, aby se z toho stal byznys se smrtí. Právě proto by výkon měly hradit pojišťovny.“ Věra Procházková (poslankyně ANO) Procházková by ráda návrh zákona o eutanazii předložila do Sněmovny do konce března příštího roku. Předtím jej chce nechat posoudit ještě zhruba dvacítce odborníků zejména z řad lékařů.

Politička věří, že pro legalizaci eutanazie získá podporu. A to navzdory tomu, že nyní je ve Sněmovně řada odpůrců její legalizace. Věra Procházková (poslankyně ANO) „Jsem proti zavedení eutanazie. Vidím v tom obrovská rizika, která zákon nedokáže uspokojivě vyřešit,“ řekl MF DNES například předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka . Ten se také staví proti myšlence, že by se Česká republika mohla stát továrnou na smrt pro občany jiných států Evropské unie .

Určitě se zavedením eutanazie nemohu souhlasit a nepodpořím ji. V Nizozemsku či Belgii se eutanazie vymkla kontrole. Úkolem lékařů je léčit, a ne zabíjet!“ napsal v SMS zprávě MF DNES i lidovecký poslanec Marian Jurečka  (poslanec KDU-ČSL). Ten podle svých slov odmítá přistoupit na to, aby se problém utrpení řešil odstraněním trpícího člověka. „Pokud člověk v 21. století trpí velkými bolestmi, pak je nesprávně léčen. Chci žít ve společnosti, kde se umírá na rukou lékaře, nikoliv z rukou lékaře,“ doplnil k tomu Jurečka s tím, že uzákoněním eutanazie by se k lékařským povinnostem pečovat a léčit přidala ještě třetí, pečovat, léčit a zabíjet.

O eutanazii by mohli žádat starší 18 let. To utrpení vidím, říká poslankyně. Pracovní skupina se v úterý shodla, že žádný lékař nebude smět být nucen, aby eutanazii vykonal. „Rozhodnutí bude na každém lékaři. V případě, že eutanazie legalizována bude, budou určitá zdravotnická zařízení muset mít k dispozici lékaře, který to udělá,“ řekla Procházková. To, zda by se eutanazie mohla provádět jen v nemocnici, nebo i v domácím prostředí, se stále řeší. Podle Procházkové má návrh velkou podporu u občanů. Alespoň podle ohlasů, které od nich prý má. Z poslanců se k návrhu aktivně hlásí Piráti a v ANO prý přibývají lidé, kteří se chtějí pod návrh podepsat. „Podporu mám, i když řada poslanců se obává zneužití eutanazie. Ale myslím, že až kolegové, kteří váhají, uvidí zákon na papíře, budou spokojeni,“ řekla MF DNES Procházková.

Podle průzkumu České lékařské komory z letošního jara souhlasí s eutanazií asi 55 procent českých lékařů a 70 procent sester. Proti myšlence na legalizaci eutanazie se však ve Sněmovně nestavějí jen lidovečtí poslanci. Odmítavá stanoviska znějí i z ČSSD, SPD , STAN , ODS nebo TOP 09 . „Považuji za důležité řešit dostupnost a kvalitu paliativní a hospicové péče, nikoliv zavádět eutanazii,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pro paliativní péči, jejímž cílem je zabránit bolesti, strádání nebo nepohodlí nevyléčitelně nemocného Marian Jurečka (poslanec KDU-ČSL) nebo umírajícího pacienta, se kloní i řada odborníků, kteří varují, aby se možná legalizace eutanazie neuspěchala. Aby třeba její možnost nebyla dřív, než bude posílena právě paliativní péče. Varují, že bez kvalitní paliativní péče sáhnou po eutanazii i lidé, kteří by jinak nemuseli.


Úvodní slovo Mariana Jurečky

Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný do-mov, svoboda, solidarita, tolerance, pra-covitost, poctivost, soucit, obětavost, odpo-vědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.
odkaz Poslanecká sněmovnaodkaz KDU-ČSL